Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Röntgen Cihazı Kurulumu

Tıp alanında kullanılan cihazlar arasında görüntüleme cihazlarının ayrı bir yeri vardır. Görüntüleme cihazları da yine çalışma prensipleri ve işlevleri açısından çeşitlilik göstermektedirler. X-ışınlı cihazlar bu cihazlar arasında önemli bir yer tutmaktadır. X-ışınlı cihazlardan daha önceki derslerimizde söz etmiştik. Bu derste sadece x-ışınlı cihazlardan röntgen cihazının monte edilmesi ve kullanıma hazırlanmasından bahsedeceğiz. Röntgen cihazları da kullanım yerlerine ve amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Ancak temel olarak çalışma sistemleri aynıdır. Elinizdeki derste yaygın olarak karşılaşacağınız röntgen cihazlarının ünitelerini ve montaj aşamalarını bulabileceksiniz. Yine bu derste röntgen cihazları ile birlikte kullanılan ek aparatların montajını bulabileceksiniz. Tıbbi cihaz ve sistemlerin bulunduğu ortamların insan sağlığı ve çevre için önemli riskler taşıdığını unutmayınız. Bu cihazlarla çalışırken üzerinize düşen sorumluluğun son derece büyük olduğu ve çok küçük ihmallerin ne kadar büyük sonuçlar doğurabileceği bilinciyle hareket ediniz ve tüm çalışmalarınızda bu duyarlılığı gösteriniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır