Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Fotoğraf ve Grafik Dersleri

Bu bölümde temel fotoğrafçılık terimlerinden uzmanlık için gerekli birçok konuya kadar çeşitli dersler bulabilirsiniz. Grafik başlığı altında ise birçok grafik terimi ve bunların bilgisayardaki karşılığını öğreneceksiniz.


Renk Bilgisi, Sıcak-soğuk renkler, Kontrast

Renk yapay ya da doğal tüm objelerden yansıyarak gelen ışınların göz ile algılanarak hissedildiği bir görüntüdür. Her insanda doğuştan var olan estetik kaygının en önemli öğelerinden biri renktir. Bu estetik kaygılar kalıtımsal olduğu gibi eğitim ile de ortaya çıkabilir. İnsanların yaşadıkları tüm olayların etkisi altında kaldıkları bir gerçektir. Her insan farklı bir dünya görüşüne ve ruh haline sahiptir. Farklı renklerden hoşlanıyor olmaları bu nedene bağlanabilir. Toplumların yaşadıkları olaylar karşısında renk seçimlerini farklılaştırdıkları görülmüştür. Ayrıca renklerin bireyin motivasyonunda katkı sağlayan önemli bir araç olduğu da bilinmektedir. Hazırlanan bu derste renk tanımları, renk grupları, renk kontrastlıkları, rengin psikolojik etkileri ve renk uygulamaları ile ilgili konuları ele alacağız. Ders sonunda öğrendiğiniz bilgi ve becerileri sanat ile ilgili tüm alanlarda kullanabilir ve hatasız bir biçimde renk uygulaması yapabilirsiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır