Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Porselen tabak deseni hazırlama

Sofra ve süs eşyaları; porselen, seramik ve çiniden beyaz, tek renkli, desenli ve desensiz olarak veya porselen ve çini olmayan, adi topraktan, greden, fayans ve çömlekçi eşyasından yine beyaz, tek renkli ve diğer şekillerde ev eşyası veya tuvalet eşyası olarak kullanıldığı gibi porselen ve çiniden yapılmış süs eşyası ve heykelcikler şeklinde de kullanılabilmektedir. Porselen, çini ve seramik şeklinde imal edilen sofra ve süs eşyaları üretici firmalarca; ev serisi, dekorlar, otel serisi, prestij serisi, köşe mağazalar ve promosyon ürünleri olarak sınıflandırılmaktadır. Sofralık seramik eşyaların çoğu yiyecek ve içecek sunmak üzere kullanılırken; bir kısmı da pişirme kabı olarak kullanılmaktadır. Süs eşyalarının bir kısmı fonksiyonel ev araç ve gereçleri olarak( şamdan, baharatlık, peçetelik, yumurtalık vb.) kullanılırken ağırlıklı kısmı ise dekorasyon amaçlı (biblo, pano, abajur, vazo, heykelcik vb.) kullanılmaktadır. Bu kadar çok kullanım sahası olan sofra ve süs eşyaları hayatımızda çok büyük bir yer kaplamaktadır. Bu ürünleri üreten ve kullanan insanlar estetik açıdan göze hoş görünmesine büyük önem vermişlerdir. Büyük bir kısmında da çeşitli tekniklerle dekorlar uygulanmış ve bu şekilde daha güzel görünmeleri sağlanmıştır. Şablon dekoru tekniği de bu dekorlama tekniklerinden yalnızca birisidir. Sofra ve süs eşyaları üzerine kolayca uygulanabilen bu teknikle uygulamayı yapan kişinin hayal gücü doğrultusunda değişik ürünler ortaya çıkartılması mümkündür. Bu dersi tamamladığınızda şablon dekoru tekniğinin sofra ve süs eşyası ürünler üzerinde uygulanmasını öğrenecek ve bu teknikle çeşitli ürünleri dekorlayabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

ayla saral porselen boyama

porselen tabak gül yapımı

24-10-2010 21:51

  nilsu tabak boyama

  ister bu yazıyı koyun ister koymayın ben yinede uyarıda bulunayım siteniz için pek iç açıcı diyemem çünkü sırf yazı var ve iç bayıcı porselen tabak boyamakla ilgili bir kaç örnek resimle daha güzel bir hale gelebilirdi bence bir kaç örnek resim koyun derim ben...

  21-02-2011 20:01

   Nilsu < PDF dosyasında örnek modeller bulunuyor. dosyayı indirip bilgisayarınızda açabilirsiniz.

   25-02-2011 21:31

    ahmet çelik porselen sır

    porselen sır hazırlamak için seger e katılacak malzeme ve oranları hakkında bilginiz var mı ? paylaşırmısınız

    15-03-2011 16:50

     Mesaj

     Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
     Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
     Öneriler
     Diğer Dersler