Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Otomasyon

Bu bölümde otomasyon ağırlıklı konular bulabilirsiniz:Bilgisayarlı Otomasyon, PLC, PLC programlama, iş otomasyonu ve Mikrodenetleyiciler, Sayısal işaretler, Sunucu tabanlı otomasyon kontrolleri.


Otomasyonda sıcaklık Kontrolü

Bu dersin sonunda edineceğiniz bilgi ve beceriler ile otomasyon alanında üretimin vazgeçilmez süreçlerinden birisi olan sıcaklık ölçümünü yapmayı öğreneceksiniz. Sıcaklık, hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir niceliktir. Hastalanırız, ateşimizi ölçer. Su kaynatırız, ısıtıcılarda sıcaklık ölçülür. Ütü yaparız, ütümüz ısı ayarlıdır. 2000C’de pişen keke doyum olmaz. Sanayide araba boyanır, fırın boya yapılır. Demir fırında tavlanır. Cam ocakta şekillenir. Plastik eritilip kalıba dökülür. Daha neler var sayamadığımız kim bilir. Bu derste özellikle endüstriyel süreçte sıcaklık ölçme cihaz ve aletlerini tanıyacağız. Onları kullanmayı öğreneceğiz. Arızalandıklarında onları nasıl tespit edeceğimizi öğreneceğiz. Unutmayalım ki, ölçme üretim sürecinin ilk öğesidir. Buradan başlayan ardışık hatalar sonucunda ürün istenilenin dışında kalır. Biraz abartırsak; araba lastiği üretmek isterken kale direği ortaya çıkabilir. Bu nedenle ölçmede doğru elemanları doğru şekilde kullanmak gerekir. Bunu yapabilmek için doğru öğrenmek gerekir. Bu derste bulacağınız bilgiler sürekli yeniliklere açık bilgilerdir. Bu nedenle sizlerin tüm iletişim imkânlarını kullanarak bu bilgileri güncellemeniz gerekir. Teknolojiye ulaşmak için hızlı davranmak gerekir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

marinciosman otomosyon pano kliması

pano klimaları son donemlerde işletmelerde olmassa olmazlardan bırı oldu aslında sadece ismi degiştı pano klıma sı dıye pano klıması dedıgımız şey bıldıgımız eski pencere tipi klimalar ama adına    ve  şeklıne ınavosyon katılınca begenmedıgımız 250 tl  lık klıma bırden 4000  tl oluverdı buzdolabı kompresörlerınden yapılan küçük kapasıtelerdekı cıhazların fıyatları özel tasarım diye tavan  yaptı eski pencere tipi klimalarınızı getrın sze 15000btu degerınde olan klima yapalım inovasyon hemde bagıl nem kontrollu yuksek debılı otomatıge gecen sureklı calışmayan yaptıgınz işe muhakeme getırebılıyorsanız elimizde bulunan herseyle farklı amaclarda kullanılabılen bir cok sey yaparsanız sadece ve sadece teknık bılgı ıle pratık bılgınız varsa bu memlekete okuyupta 1000lerce  mühendıs olan adam degıl ara  eleman iş bitiren hem hesabı yapacak hemde elı kaynak tutacak yerı gelecek matkap tutacak yerı  gelecek elektrık tesısatı ve proje cızecek makına tasarımı yapacak yerı gelınce hamallık yapacak  yetışmşs  adam lazım görüntü degıl sıfırdan baslayıp çoşkuyu veren ara  eleman lazım

25-08-2013 20:23

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır