Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Otomasyon

Bu bölümde otomasyon ağırlıklı konular bulabilirsiniz:Bilgisayarlı Otomasyon, PLC, PLC programlama, iş otomasyonu ve Mikrodenetleyiciler, Sayısal işaretler, Sunucu tabanlı otomasyon kontrolleri.


PLC ile Haberleşme

PLC Programlama ve SFC Yöntemi ile Programlama derslerinden sonra PLC’de Haberleşme dersinü alacaksınız. Bundan önceki derslerde önce programlamanın mantığı verildi. Daha sonra PLC Programlama dersi ile programlamanın ileri aşamasına kadar çalışmalar yapıldı. SFC yöntemi ile programlama dersinde, çok daha karmaşık olan programların küçük parçalara bölünerek nasıl daha basit programlanabileceği anlatıldı. PLC’de Haberleşme dersinde, bir tek PLC ile yapılan çalışmanın birden çok PLC de aynı anda ve uyum içerisinde, birbirleri ile sürekli bilgi alış verişi yaparak yani haberleşerek nasıl yapılacağı hakkında bilgi alacak ve uygulamalar yapacaksınız. Uygulamada çok farklı marka ve modelde PLC’ler vardır. Her marka ve model PLC için haberleşme protokolleri farklı farklı olabilir. Bu gibi farklar olsa da temel haberleşme mantığı tüm PLC’ler için oldukça benzerdir. Bu nedenle, herhangi bir marka ve model PLC için yapılacak haberleşme çalışması, diğer marka ve model PLC’lere ait haberleşmenin de kolaylıkla öğrenilebilmesi için yol gösterici olacaktır. Ders tamamlandığında, PLC’de haberleşme hakkında temel seviye bilgi ve yeterliliklere sahip olacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır