Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Pilav Tarifleri

Pilavlar geçmişten günümüze önemini yitirmeden gelmiş, bizim kültürümüzde ayrı yemek çeşidi olarak yer alan geleneksel yemeklerimizdendir. Eski çağlarda pirinç Hindistan’dan göç yollarıyla Anadolu’ya gelmiş ve sofralarımıza yerleşmiştir. Osmanlı mutfağında olduğu gibi bugün de pilav sofralarımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Ülkemizin pek çok yerinde hala özel günlerde değişik yöresel pilav çeşitleri ikram edilmektedir. Ülkemizde genelde ana yemekle birlikte alınan pilav Avrupa’da daha çok küçük porsiyonlar halinde ana yemeğin yanında garnitür olarak verilmektedir. Türkiye’de pilav sadece pirinçten değil bulgur, frik (yeşil tütsülenmiş buğday) gibi tahıllar kullanılarak da yapılmaktadır. İtalya’da Risotto olarak bilinen Uzakdoğu ve Hindistan’da lapa olarak yapılan pilav çeşitleri bizim kültürümüzdeki pilavlarla oldukça farklılık göstermektedir. Pilav pişirilirken dikkat edilmesi gereken noktalar daha önceki derslerde işlenmişti. Günümüzde gelişen gastronomi bilimi ile birlikte pilavlarımız da çeşitlenmiştir. Bu dersle yörelere özgü pilav çeşitlerini (etli, kuru baklagilli, yufkalı, sebzeli) kıvamında pişirebilecek, yeni tatlar yaratabilecek, ticarî mutfaklarda sıcak mutfakta çalışan mutfak elemanı düzeyine gelebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler