Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Peynir çeşitleri ve servisi

Turizm sektörünün alt dallarından olan otelcilik sektörü ve yiyecek-içecek sektörü çok zengin kültürleri bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle yiyecek içecek alanındaki dünyanın her bölgesinde ayrı ayrı çeşitliliğe rastlamak mümkündür. Peynirlerde bu çeşitlilik ve zenginlikten nasibini almış yiyecek türlerinden biridir. Tarihsel olarak ilk nerede ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmese de günümüz sofralarınızın vazgeçilmez besin öğelerindendir. Bu derste, dünya çapında bilinen ve servisi yapılan peynir çeşitlerini öğreneceksiniz. Ülkemizde üretilen zengin peynir çeşitlerinin neler olduğunu kavrayacaksınız. Ülkemizin de bu konuda ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğunu öğreneceksiniz. Her ne kadar dünya çapında pek tanınmış peynir çeşitlerimiz olmasa da bu çalışma ile bu zenginliğin ortaya çıkması sağlanmıştır. Peynirlerin servis şekilleri, kuveri ve peynirlerle birlikte servisi yapılan yiyecek ve içeceklerinde neler olduğunu kavrayacaksınız

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler