Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi ve Çocuk eğitimi hakkında dökümanlar. Çocuk bakımı, çocuklarda zihinsel gelişim, engelli çocuklar ve eğitimleri. Çocuklar için etkinlikler, doğa ve fen etkinlikleri. Çocuklar için eğlence, kuklalar , müzik, oyun etkinlikleri.


Engelliler için konuşma etkinlikleri

İnsanın çocukken kazandığı ilk beceri dinlemedir. Dil becerilerimizin temelini dinleme oluşturmaktadır. Dinleme, anlama ve konuşma becerilerimizle iletişim kurar ve dil etkinliğini gerçekleştiririz. Çocuklar en etkin öğrenmeyi, duyuları yoluyla algılayarak gerçekleştirirler. Bu yolla çevreleriyle ilgili tüm bilgileri alır, anlamlandırırlar. Sonraki öğrenmeleri için en sağlam temelleri yapılandırırlar. Hangi nedenle olursa olsun, bu duyulardan birisinde veya birkaçındaki işlev kaybı bilgi girişini önemli derecede kısıtlar ve öğrenmenin önünde büyük bir engel oluşturur. Engelli çocukların da normal çocuklar gibi eğitim hakları vardır. Engeli ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek için özel eğitime ve eğitici elemana ihtiyaç vardır. Özel eğitimde engelli çocuğun özür grubuna göre eğitim yapılmaktadır. Özel eğitimde özür grubuna uygun tüm engelli çocuklara Türkçe dil etkinlikleri uygulanmaktadır. Bu aşamada engelli çocukların Türkçe dil etkinliklerinden yeterince yararlanabilmesi ve özel eğitim ilkelerinin daha anlamlı gerçekleştirilebilmesi için bu yeterliklerin kazanılacağı düşünülmektedir. Özel eğitim kurumlarında uygulanan Türkçe dil etkinliklerinin amaçları doğrultusunda gerekli yeterlikleri kazanmanız için bu öğrenme faaliyetini hazırlamış bulunuyoruz. Öğrenme faaliyetimizde, özel eğitimde Türkçe dil etkinliklerinin tanımı, önemi, özellikleri, çocuğun gelişimine etkileri, etkinliklerin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesinde dikkat edilecek noktalar ve etkinliklerin özelliklerine uygun araç gereç hazırlama ile ilgili konuları ele aldık. Hazırlanan öğrenme faaliyetinin sonunda özel eğitimde Türkçe dil etkinliklerini tanıyacak ve gerekli ön hazırlıkları yaparak etkinlikleri uygulayabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

yaso3535 taşekkür

çok güzel olmuş teşekkürler :))

17-02-2013 13:35

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır