Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi ve Çocuk eğitimi hakkında dökümanlar. Çocuk bakımı, çocuklarda zihinsel gelişim, engelli çocuklar ve eğitimleri. Çocuklar için etkinlikler, doğa ve fen etkinlikleri. Çocuklar için eğlence, kuklalar , müzik, oyun etkinlikleri.


Özel eğitimde oyun etkinlikleri

Oyun çocukların gelişiminde önemle yer alan bir etkinliktir.Çocuğun oyunları, önce yakın çevresinde, daha sonra sosyal ortamlarda sürer.Oynadığı oyunlarla cinsel kimliğini fark eder,sorumluluk alır,toplumsal kuralları öğrenir. Düşünce,duygu ve ilişkiler açısından oyun yoluyla kontrol kazanır. Oyunun normal çocukların gelişimlerinde olduğu gibi,özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitimlerinde de önemli rolü vardır. Çocukların duygusal ve düşünsel yaşamları oyunlarına yansımaktadır. Oyunların yapısı çocuk psikiyatrisinde bazı bozuklukların değerlendirilmesinde yardımcı olmaktadır. Oynanan oyunlar, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların erken teşhisinde,onların gelişiminin ilerlemesinde bize yardımcı olmaktadır. Engelli çocukların oyuna başlama ve sürdürmede desteğe ve cesarete ihtiyaçları vardır. Bu çocuklar daha pasif ve çekingendirler. Seçtiğiniz oyunlar ve hazırlayacağınız etkinliklerle çocukların gelişimlerine katkıda bulunacak, gerekli durumlarda onları yönlendirecek ve istendik davranışların kazanılmasında yardımcı olacaksınız. Bu dersle edineceğiniz bilgi ve beceri sayesinde; özel eğitimde özür türüne göre oyun etkinliklerini tanıyarak seçebileceksiniz. Ayrıca bu etkinliği hazırlayabilecek ve çocuklara uygulayabilme becerisi elde edeceksiniz. Özel eğitimde özür türüne göre oyun etkinlikleri ile ilgili verilen örnek etkinlik ve araç gereç rehberliğinde, siz de uygun etkinliği seçebilmek, yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayabilmek ve uygulayabilmek için yeni bilgi ve beceriler kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

esra özel eğitim

engellilere uyugun oyunu bilgi edinmek

07-03-2010 12:05

  derya derya

  ya ne olur üstün zekalılar ile ilgili etkinlik yayınlayın teşekkürler

  15-03-2010 15:05

   KEZBAN ACİL

   GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN HERHANGİBİR ETKİNLİĞE İHTİYACIM ACİL ..LÜTFEN

   26-11-2011 23:59

    htc\´

    bana fiziksel ve motor gelişimi destekleyen oyun lazım bana acil yardım edin lüten ! :(

    18-03-2012 22:12

     Mesaj

     Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
     Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır