Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Otomasyon

Bu bölümde otomasyon ağırlıklı konular bulabilirsiniz:Bilgisayarlı Otomasyon, PLC, PLC programlama, iş otomasyonu ve Mikrodenetleyiciler, Sayısal işaretler, Sunucu tabanlı otomasyon kontrolleri.


Bilgisayarla Otomasyon Kontrolü 3

Bir kumanda işlemini bilgisayarla yapmaya karar veren bir teknisyen için paralel port iyi bir seçenek olabilir. Paralel porta hükmedebilmek için ise onun yapısının iyi bilinmesi gerekmektedir. Esasında yapısı oldukça basit olan paralel port iyi bilindiğinde herhangi bir programla dili kullanılarak etkin uygulamalar geliştirilebilir. Elbette tercih edilecek programlama dilinin paralel port kontrol ve erişim komutlarının iyi bilinmesi de gerekmektedir. Bu dersin birinci bölümünde yazıcı bağlantı noktası olarak geliştirilen paralel port etraflıca incelenerek bilinmesi gereken temel hususlara değinilmiştir. İkinci bölümde ise Visual Basic programlama dili kullanılarak paralel port üzerinden bilgilerin nasıl dış ortama gönderileceği konuşu işlenmiştir. Son bölüm ise paralel port kullanılarak dış ortamdan gönderilen işaretlerin alınması konusuna ayrılmıştır. Her bölümün sonunda uygulama faaliyetleri verilmiştir. Bu uygulama faaliyetlerinde program kodları sizleri kendi algoritmalarınızı serbestçe düşünmeye ve oluşturmaya sevk etmek için özellikle verilmemiştir. Bu üç bölümde verilen örnek uygulamaların eksiksiz yapıldığı takdirde paralel portla bilgi alışverişi yönteminin zihinlerinizde aydınlanacağına inanıyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır