Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tatil ve Hotel hizmetleri

Tatil sektöründe çalışanlar için bilinmesi gereken kurallar. Otellerde ve Hotellerde konaklayacaklar için de aklınızda bulunması gereken bilgiler bu bölümdedir. Otelde yanlış bir uygulama ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız veya kurallara uymayan bir durum varsa buradaki dökümanlardan işin aslını öğrenerek, hotel ve otel yönetimini uyarabilirsiniz.


Otel konuk kayıt işlemleri

Konuk, konaklama işletmesine geldiğinde ilk karşılaştığı bölüm önbüro departmanıdır. Bu bölümde konuk, giriş işlemlerini (check-in) gerçekleştirdiği gibi tesisten ayrılırken de çıkış işlemlerini (check-out) gerçekleştirir. Konuğun tesise girişinde ilk temas noktası resepsiyondur. Resepsiyon deski konuk ile tesis arasında ilk bağların kurulduğu, aynı zamanda konuğun diğer departmanlardan aldığı hizmetlerin takip ve kayıt edildiği yerdir. Önbüro, konaklama işletmesine gelen konuğun tesis hakkındaki ilk izlenimleri edindiği yer olmasının yanında diğer departmanların çalışma biçimi hakkında da fikir sahibi olmasını sağlayacaktır. Konuk, konaklama tesisine geldiğinde olumlu bir karşılama ve selamlama süreciyle karşılaşırsa tesis hakkındaki düşünceleri ve yargıları da pozitif olacaktır. Bu yüzdendir ki resepsiyonistlerin insan ilişkilerinde ve mesleki alanlarında üst düzeyde bilgi donanımlı olmalarında fayda vardır. Resepsiyonistin konuğu karşılama ve selamlama biçimi konuğun tesiste kalma süresini uzatabileceği gibi kısaltabilecektir. Hiçbir işletme konukların kısa süreli konaklama yapmasını arzu etmez. Bu nedenle, resepsiyon personelinin önemi hiçbir zaman küçümsenemez. Konuk, konaklama tesisinden ayrılışını da bu departmandan yapacağından konuğun işletme içerisinde yaptığı tüm harcamaların kayıt, takip ve kontrolleri ve konuğun ödemelerine ilişkin tüm belgeler bu bölümde tutulur. Konuk her an konaklama tesisinden ayrılacakmış gibi konukla ilgili kayıtlar sürekli güncel tutulmalıdır. Bunun için düzenli, sistematik ve pratik bir önbüro sistemine ihtiyaç vardır. Bu sistemler konaklama tesisinin büyüklüğüne, personel yapısına, yönetim anlayışına vb göre farklılık göstermektedir. Konaklama sistemlerin doğru ve etkin çalışabilmesi için de nitelikli personele ihtiyaç vardır. Bu ders buna bir katkı sağlayabilmek için hazırlanmıştır. Bu ders sonucunda konuk giriş işlemlerini sisteme eksiksiz işleyebilecek ve gerektiğinde bu işlemlerle ilgili kontrolleri de yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır