Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tatil ve Hotel hizmetleri

Tatil sektöründe çalışanlar için bilinmesi gereken kurallar. Otellerde ve Hotellerde konaklayacaklar için de aklınızda bulunması gereken bilgiler bu bölümdedir. Otelde yanlış bir uygulama ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız veya kurallara uymayan bir durum varsa buradaki dökümanlardan işin aslını öğrenerek, hotel ve otel yönetimini uyarabilirsiniz.


Otel işletmeleri ve Konuk işlemleri

Yerli ve yabancı konuklar, gerek ülkemizdeki gerekse yurt dışındaki turistik merkezlere güzel bir tatil geçirebilmek amacıyla giderler. Konuklarımızın bu merkezlerde bulunan konaklama işletmelerinden birbirinden farklı ve önemli beklentileri bulunmaktadır. Bu beklentileri karşılamada en önemli etken; onları, beklentilerine uygun konaklama işletmelerine yönlendirebilmektir. Bu yönlendirmeyi doğru şekilde yapmadığımız takdirde güzel bir tatil için yola çıkan konuklarımızın hayallerini sona erdiririz. Onları, zamanlarını boşa harcamış, pişmanlık yaşayan ve bunun sebeplerini sorgulayan, adli merciler aracılığıyla hakkını aramaya başlayan birer birey haline getiririz. Doğru yerde doğru kişileri bir araya getirmeyi ancak görevinin yeterliliklerini yerine getiren, doğru tespitler yapan rezervasyon ve operasyon elemanları başarabilir. Bu nedenle özellikle rezervasyon elemanları birlikte çalıştığı konaklama işletmelerinin özelliklerini, organizasyon yapılarını, uyguladıkları konaklama tiplerini ve odalarının özelliklerini çok iyi bilmelidir. Konukların özelliklerini ve işletmelerden beklentilerini doğru analiz etmelidir. İşte o zaman tatil sırasında ve tatilden sonra ortaya çıkabilecek şikayetler ortadan kaldırılabilir. Seyahat acenteleri ve konaklama işletmeleri başta olmak üzere turizm işletmelerimiz her geçen yıl bütçelerindeki reklâm giderleri payını yükseltmektedir. Bu payın düşmesi için atılacak ilk adım; işletmeleri aracılığıyla tatilini geçiren konuklar içinde, verdikleri hizmetlerden mutlu olan konuklarının payını artırmaktır. Memnun bir konuktan daha iyi bir reklam aracı olamaz. Bu yüzden özellikle alanımız içinde bulunan seyahat acentesi işletmeleri gelecekte personelini seçerken gerekli eğitim derslerini almış elemanları tercih edeceklerdir. Siz de konaklama işletmeleri ve konuk dersinü alarak, gelecekte ülkemizde turizmin gelişmesine büyük katkılar sağlayan elemanlar olarak bu işletmelerde hizmet vereceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır