Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Örgü Çeşitleri, Basit Örgü

Bugün bile hepimiz giyim alanındaki değişikleri takip etmekten kendimizi alamamaktayız. Tekstil sanayinin kuruluşundan başlayarak dokuma endüstrisi dalında sürekli yenilik ve değişiklikler yaşanmaktadır. Bu gelişim, yenilik ve değişikliklerle birlikte toplumsal ve kültürel yaşam içerik yönünden zenginleşmekte ve giyim-kuşam yerini çağdaş giysilere bırakmaktadır. Ayrıca giyim-kuşamın belirlenmesinde moda ve çalışma koşulları da etkili olmaktadır. Doğal olarak giysilerimizin çeşitliliğini, değişimini ve yeniliğini sağlayan tekstil alanı dokuma dalında kumaşların önemi büyüktür. Dokunmuş kumaşların, ana örgüleri öğrenmeden yapılamayacağını pek tabii ki kabul etmeliyiz. Dokuma endüstrisindeki gelişim ve yenilikleri takip edebilmek ve bu gelişim sürecinde aktif olarak yaratıcı bir eleman rolü üstlenmek gerekmektedir. Bu rolü hakkı ile yerine getirmek için yukarıda belirttiğimiz gibi dokumada kullanılan ana örgülerin bilinmesi esastır. Bu derste dört temel başlık altında bezayağı, dimi ve saten örgüleri tanıyıp, özelliklerini ve kullanım alanlarını bilerek, çizimlerini yapabilecek ve renkli ipliklerin örgülere etkisini çizebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

orkun as

tahar planı

25-11-2010 21:19

  murat makina

  merhaba günaydın ben murat örgü makinalarının nasıl çalıştığını merak ediyorum teşek kürler

  12-07-2011 07:08

   faruk kuloğlu markizet örgü

   isvicreye özgü markizet örgünün tahar sistemi ve desen çakıntı raporu nu söyleme şansınız varmı döner nirede oluyor telefonum 05323323712 mail pale6116@hotmail.com saygılar

   10-07-2012 16:45

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler