Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi ve Çocuk eğitimi hakkında dökümanlar. Çocuk bakımı, çocuklarda zihinsel gelişim, engelli çocuklar ve eğitimleri. Çocuklar için etkinlikler, doğa ve fen etkinlikleri. Çocuklar için eğlence, kuklalar , müzik, oyun etkinlikleri.


Okul öncesi eğitimde

Eğitim, bireyin yaşamının ilk günlerinden başlayarak onu her yönüyle etkilemiş, her çağda insanın daha iyi yetişmesini ve yaşamasını amaçlamıştır. Eğitimin ilk basamağı olan okul öncesi eğitim dönemi ülkemizde 72 aya kadar olan dönemi kapsamaktadır. Çocukların gelişim alanlarındaki becerilerinin temeli bu dönemde atılmaktadır. Gelişimin en hızlı ve değişken olduğu bu dönemi yakalayıp değerlendirmek ancak çok iyi planlanmış eğitim programlarıyla mümkündür. Okul öncesi eğitim kurumlarında program hazırlamanın önemli ve dikkat isteyen bir konu olduğu giderek daha da kabul görmektedir. Okul öncesi eğitim, gelişimin en değişken ve en hızlı olduğu dönemdir. Bu hızla değişen dönemi değerlendirmek ise iyi hazırlanmış eğitim programları ile olur. Okul öncesi eğitim programı çocukta sadece bazı davranışları değil aynı zamanda değişik sosyal yapıdaki çocukların gelişim özelliklerini ve içinde bulundukları eğitim sisteminin temel ilke ve prensiplerini de göz önüne almak zorundadır. Okul öncesi dönemde çocuğun devamlı, hızlı gelişmesi ve ilgi sürelerinin kısa olması nedeniyle araç gereçlerin önceden hazırlanmasına ve plan yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu derste; erken çocukluk eğitimine uygun yıllık plan ve günlük plan hazırlayabileceksiniz. Ayrıca erken çocukluk eğitimine uygun yıllık plan ve günlük plan uygulayabilme becerisi elde edeceksiniz. Erken çocukluk eğitimine uygun yıllık plan ve günlük plan çalışmalarıyla ilgili verilen örnek etkinlik ve araç gereç rehberliğinde, siz de yaratıcılığınızı kullanarak yıllık ve günlük rolun hazırlayabilmek ve uygulayabilmek için yeni bilgi ve beceriler kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır