Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Ofsette kesim, perforaj ve piliyaj nedir, nasıl yapılır

Günümüzde bilgisayar teknolojisi, elektrik-elektronik ve makine teknolojisinin gelişmesiyle geçmişte birçok aşamadan geçerek yapılan herhangi bir iş; artık kombine makineler sayesinde tek bir makinede başlanıp yine aynı makinede bitirilmektedir. Matbaacılık alanında da ilk önce tek renk makinelerle baskı yapılırken günümüzde artık 4 renk hatta birbirine bağlantılı 6,7 renkli makineler kullanılmaktadır. Bununla kalınmayıp çalışılan müşterinin istekleri doğrultusunda makine imalatı yapılarak daha verimli çalışılmaktadır. Böyle bir ortamda rekabet şartları her geçen gün ağırlaşmaktadır. İşçilik ve ham madde giderleri rekabet şartlarında önemli bir gider teşkil etmekte, zamanın önemi her geçen gün artmaktadır. Makine imalatçıları; bobin kâğıdının tabakaya göre ucuz olması nedeniyle bobinden baskı yapıp tabakaya çevirme, tabakaya çevrilen ve baskısı yapılan işin bitiş aşamasından önce piliyaj ve perforajını da yaparak müşterinin kullanımına hazır hâle getirip zamandan, ham maddeden aynı zamanda bobin olarak makineye giren kâğıdın ürün olarak çıkmasının avantajlarından faydalanmaktadırlar. Yukarıda saydığımız teknolojik gelişmenin sağladığı imkânlar doğrultusunda, bu derste baskı makinesine ek olarak ofset baskıda kesim, piliyaj ve perforaj’ın aynı baskı makinesinde yapılması önem kazanmakta, yaptığımız işlerin tek aşamada zamandan ve ham maddeden tasarruf sağlanmaktadır. Bu derste hedeflenen yeterlikleri edinmeniz durumunda kombine baskı konusunda iyi yetişmiş elemanlar olarak ülke ekonomisine katkıda bulunacağınıza inanıyor çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler