Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Ofsette kazan ayarı nasıl yapılır

Ofset baskı makinesinde baskı birçok ayarlamaların yapılmasından sonra gerçekleşir. Bu ayarların birçoğu her iş için ayrı ayrı yapılırken birtakımı da bir defa yapılır ve sabit kalır. Ofset baskı kazan ayarlarında da sabit kalan veya her iş için yapılan ayarlamalar vardır. Baskı makineleri, baskı taşıyıcı materyal üzerinde görüntü oluşturmak için üretilmiştir. Bu görüntü kalıptan alınarak kâğıt üzerine aktarılmasıyla oluşur. Görüntü iletildiğinde görev büyük oranda gerçekleştirilmiştir. Genelde baskı tekniklerine göre makinelerde iki kazan bulunmaktadır. Bunlar, kalıp kazanı ve baskı kazanıdır. Fakat ofset baskı makinesinde kalıbın özelliği nedeniyle 3. bir kazana ihtiyaç duyulmuştur ki bu kazana kauçuk kazanı denilmektedir. Ofset baskıda görüntüyü kâğıda veren kazan kauçuk kazanıdır. Ofset için kalıp ve kauçuk çok özeldir. Hassas dengeler üzerinde duran kalıp, kauçuk ve bunun paralelinde baskı kazanlarının ayarları da hassas ve tam yapılmalıdır ki kalite yüksek olsun. Bazı kaynaklarda kauçuk için “Ofset baskının ruhudur.” ifadesi kullanılmaktadır ve bu ifadeyi kullanmakta da haklıdırlar. Baskıda son noktanın konulduğu kazanların özelliklerini ve daha ziyade kazan ayarlarını iyi bilenler ustalığa bir adım daha yaklaşmışlar demektir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler