Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Ofset baskıda özel teknikler

Bu ders, ofset baskıda kullanılan kalıpların tekrar kullanılabilmesi için yapılan plaka silme ve grenaj işlemlerinin uygulamalı olarak anlatıldığı öğrenme materyalidir. Kalıpların ofset baskıyı gerçekleştirebilmesi için yüzeylerinin emülsiyonu ve suyu tutabilecek küçük çukurcuklara sahip olması gerekmektedir. Bunun yolu kalıpları grenlenmektir. Çünkü ofset baskı tekniği, su ve mürekkebin birbirini itme prensibine dayanmaktadır. Kalıbın uygun miktarda nemlendirilebilmesi ve emülsiyonun kalıp üzerinde durması için kalıpların kopya işleminden önce grenlenmesi gerekmektedir. Artık matbaalar hazır kalıp kullandıklarından grenaj işlemi dünyada büyük ölçüde kullanımdan kalkmıştır. Ülkemizde ise hâlâ bazı matbaalar tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ofset baskıda kalıp mantığının anlaşılması için plaka silme ve grenaj işlemi büyük önem arz etmektedir. Size, bu derste bu işi yapmak için gerekli bilgiler ve uygulama faaliyetleri verilmiştir. Yaptığınız işi önemsemeniz ve ciddiye almanız sizi başarıya ulaştıracaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler