Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Ofset baskı sorunları

Bu ders tabaka ofset baskı sisteminde karşılaşabileceğiniz baskı hatalarını, bunların nedenlerini ve çözüm yollarını uygulamalı olarak anlatan bir öğrenme materyalidir. Ofset baskı, su / mürekkep dengesi üzerine kurulu bir baskı sistemi olduğundan bu iki akışkanın hassas bir şekilde dengede tutulması gerekmektedir. Bu dengenin sağlanamadığı durumlarda ise direkt olarak sorun oluşmakta ve bu nedenle de diğer baskı sistemlerine oranla ofset baskıda daha çok sorun yaşanmaktadır. Her bir baskı hatası demek, baskıda fire vermek demek olduğunu ve şu an ofset baskının ülkemizde en çok kullanılan baskı sistemi olduğunu da göz önünde tutarsak bu hatalarının en aza indirgenmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu nedenle büyüklü küçüklü her işletme, baskıda yaşanabilecek baskı hatalarını minimum seviyede tutmak için yetişmiş kalifiyeli ofset baskı elamanlarına ihtiyaç duymaktadır. Değerli Öğrenci, ofset baskıda yaşanacak baskı sorunlarını en kısa sürede aşmanız için size bu derste bu iş için gerekli bilgiler, uygulama faaliyetleri ile verilmiştir. Yaptığınız işi ciddiye almanız sizin, alanınızda vazgeçilmezler arasında olmanızı sağlayacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Altan Ilgaz Altan Ilgaz Ofset Kimya

Ofset Baski problemlerine cozum : Nano teknoloji Hydro 2000 Hazne konsantresi. %1 kullanilir,ph 4,5.Alkol kullanmanizi gerektirmez. Net,Canli problemsiz baski yapmanizi saglar. Luzumu halinde matbaada teknik bilgi verilir. Ferit Selimpasa Cad.Birlik So.4/1 B.Evler.IST. Tel:0 212 6411522. Fax:0 212 5578618. Cep:0 542 3124082. Mail:altanilgaz@hotmail.com

05-03-2010 11:35

  Altan Ilgaz Altan Ilgaz & Ofset Kimya :

  Piyasadaki satılan Boyaların bazik ph. 8,0-12 olması sorun, Halbuki ph 4,5-7,0 olursa daha rahat baskı yapılabilir.Usta eline aldığı boyayı hazneye koyduğunda baskı yapmak ister sorun orada başlar.Boya polimerize olmuştur,istenilen baskıyı yapmaz.Boyanın çözülmesi lazımdır.Bilhassa Karton çok problem yaratır.

  Yolma,Çapak,yapar. Kauçukta Toz toplar.

  Su dengesi tamamen değişir, çok su ister ton yapar,sorun yaratır.

  Karton: ph.7,0-14. olduğu için çok fazla su ister.

  Her türlü probleminiz´de arayabilirsiniz.Faydalı olmak bizim gayemizdir. 

  Tel: 0 212 6411522.

  24-05-2010 12:28

   coşkun çetinkaya sorunlar

   Ofsettte daha başka sorunlar da olması lazım onları yayınlarsanız sevinirim...

   14-11-2011 22:39

    Altan Ilgaz & Ofset K Ofset\´te Çalıştığınız Sürece Bağlı :

    Baskı esnasında sizin sorunlarınız olabilir,en basiti iklim şartları,nem oranı,(çok soğuk,çok sıcak) çok mühimdir. Kullandığınız Karton,Kuşe,Gazete Kağıdı.Fark yaratır. Boya-Su dengesi hiç ihmal kabul etmez.Kendini belli eder. Pelur Kağıdı çok az Hava ile çalışmak ister. Makinadan makinaya performans değişir. Benim için sorun değil dedidiğinizde yanılmış´sınızdır! Yeni bir işyerinde çalışmaya başladığınızda sanki acemisiniz Moralinizi toplayıp öz güveni ile acele etmeden sorunu çözebilirsiniz.Önce meslek aşkı olıcak,öyle´de gider denmez. Sizin kendinize olan özgüveniniz sorunları çözer. Çözemediğiniz sorunlar´da ise arayabilirsiniz. Altan Ilgaz & Ofset Kimya : Cep : 0 542 3124082.

    15-01-2013 15:49

     Mesaj

     Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
     Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
     Öneriler
     Diğer Dersler