Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Ofis tipi baskı makinesinde yaldız baskı

Matbaada kullanılan baskı sistemlerinin birbirinden farklı özellikleri, farklı çalışma ve uygulama alanları olduğu gibi, farklı materyaller üzerine baskı gerçekleştirme ve çeşitli türde baskı yapabilme özellikleri de vardır. Günümüzde tipo baskı sistemi, normal tire ve trikromi işleri basmakta kullanılmamakta kesim, piliyaj, perforaj, kırım, gofre, numaratör baskısı ve sıcak yaldız baskı gibi işlerde kullanılmaktadır. Sıcak yaldız baskı diğer hiçbir baskı sistemiyle gerçekleştirilemez. Bu nedenle günümüzde hala tipo baskı makinelerine küçük eklemeler yapılarak sıcak yaldız baskı gerçekleştirilir. Bu derste tipo baskıda sıcak yaldız baskının nasıl yapıldığını, hangi amaçla yapıldığını, hangi materyaller üzerine yapıldığını, yaldız çeşitlerini, sıcak yaldız baskı yapma aşamalarını ve baskıda dikkat edilecek noktaları bulacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler