Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pazarlama

Pazarlama ve Perakende sektörü hakkında teknik bilgiler, Pazarlama yöntemleri ve pazarlamacılık. Sigorta işlemleri, ambalaj, banka işelmeri, muhasebe, ürün takibi, borç ve alacak işlemleri. Pazarlama sektörüne girmek için bilmeniz gereken her türlü bilgi burada


Müşteri Odaklı Olma Kapsamı

Bugünün ticaret hayatında firmalar, ürünlerini pazarlarken müşteri odaklı politikalar izlemek zorundadır. Çünkü artan rekabet ortamında müşteri azınlıkta kalmış ve işletmelerin müşteri bulması zorlaşmıştır. Müşteriyi bulmak yeterli olmayıp, devamlı müşteri olmasını da sağlamak gerekmektedir. Pazarlama faaliyetlerinin amacı, firmaların kâr oranını yükseltmek ve daha fazla ürün ve hizmet satmaktır. Bu da ancak müşteri sayısının artması ile mümkün olabileceğine göre satışçı firmaların ve satış elemanlarının ilk hedefi müşteri memnuniyetini sağlamak, müşteri ile iletişim kurmak, müşterinin ihtiyaçlarını ve isteklerini belirlemek, bu ihtiyaç ve istekler doğrultusunda stratejiler hazırlamak olmalıdır. İş yaşamı hangi alanda olursa olsun satış üzerine kurulmuştur. İnsanlar fikirlerini, hizmetlerini veya ürünlerini satarak hayatlarını kazanırlar. İyi bir satışçının hangi müşteriye nasıl davranacağını ve iletişim kurallarını çok iyi bilmesi ve uygulayabilmesi gerekmektedir. İnsan davranışlarının büyük bir bölümü öğrenilmiş davranışlar olduğuna göre pazarlama ilkelerini ve iyi bir satışçı olmanın yöntemlerini doğru şekilde öğrenerek güzel bir işe sahip olabilir ve mesleğinizde aranılan, başarılı bir eleman olabilirsiniz. Günümüzün gelişen ve hergün yeni aşamalar kaydeden teknolojisine ticaret hayatı da uyum sağlamak zorundadır. Bunun için de işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilen, yetenekli, çevresiyle doğru iletişim kurabilen, sosyal yaşam için gerekli disiplin kurallarını, davranış şekillerini ve içinde bulunduğu toplumun değerlerini bilen, müşteri isteklerine cevap verebilen, eğitimli ve nitelikli elemanlar gerekmektedir. Avrupa Birliği’ne girme aşamasında iç ve dış rekabet her geçen gün biraz daha artacak, dolayısıyla da bu alanda daha fazla insan kaynağı gerekecektir. Yukarıdaki hedeflere uygun pazarlama ve perakende alanında istihdam edilebilir beceriler ve yeterlikler kazanmanızda bu kitapçıktan öğrendikleriniz size faydalı olacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler