Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Bulut ve geometrik Motifler

Türklerin ana yurdu olan Orta Asya’da, en eski sanat kollarından biri de seramiktir. Orta Asya Türk seramiklerinin süslemeli olanları, genellikle geometrik nadiren bitkisel benzeri süslemelerdir. Türk boyları içinde, sanat konusunda yoğun faaliyet gösterenler Uygur Türkleridir. Türk süsleme sanatı sürekli gelişim içinde günümüze kadar ulaşmıştır. Bu süreklilikteki en aktif rol Uygur Türklerince sağlanmıştır. Köklü ve zengin coğrafyada XI. Yüzyıldan XV. Yüzyıla kadar egemenliğini sürdüren Selçuklu devleti ve beylikleri döneminde de geometrik motiflerin en güzel düzenlemeleri yapılmıştır. Geometrik motiflerin birleşmesinden oluşan ağlar Türk süsleme sanatında çok önemli bir yer tutar. Orta Asya’da Hunlar, Göktürkler, Uygurlar, Avarlar, Karluklar, Peçenekler gibi çeşitli isimlerle siyasi ve askeri varlık gösteren Türk boyları, komşu kültürler olan Çin ve Hint kültürlerinden de etkilenmişlerdir. Çin eserlerinde pek çok rastlanan bulut motifi mitolojik varlıklardan sayılan Simurg ve ejderhanın boğuşmaları sırasında hırs ve gazap hali olarak burunlarından çıkan buharın veya ateşin ifadesidir. Bunun Çin bulutuna kaynak kabul edileceğini gösteren vesikalarda var. 15. ve 16. yüzyıllar bulut motifinin en çok ve süslemede en yaygın olarak kullanıldığı dönemdir. Türkler bu konuda da gerçekçi davranmışlar ve ilham kaynağı olarak hayran kaldıkları sevdikleri tabiatı seçmişlerdir. Gerek kullanma tarzları gerekse çizim şekilleri itibariyle Türkler de bulutun çıkış noktası tabiattır diyebiliriz. Dönemin değerli sanatçılarının, bulut stilizasyonundaki başarıları, ne kadar iyi birer gözlemci olduklarını bizlere kanıtlamaktadır. Dersin konusu olan bulut ve geometrik motiflerin incelenmesi ile bize özgü olan çini sanatımızın gelişimi ve değişimi konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Bu motiflerin kaynağı bize atalarımızın gelenek ve göreneklerini, düşünce, zevk ve kültürünü yansıtmaktadır. Klasiklerdeki bulut ve geometrik motif çeşitleri uygulanarak atalarımızdan kalan bu güzel miras gelecek nesillere ulaştırılacaktır. Bulut ve geometrik motiflerin klasik biçimlerini öğrenerek aslına uygun ve estetik motifler çizebileceksiniz. Bu ders çini sektöründe istenilen estetik motif çizerek desen hazırlayabilen nitelikli eleman yetişmesine yardımcı olacaktır. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda çininin en yaygın uygulandığı desen üretimindeki ihtiyacı karşılayacaksınız. Uygulayacağınız çizim teknikleri ile aslına uygun motifler çizerek estetik desenler hazırlayabileceksiniz. Dersin yaşamınıza değer kazandırması umuduyla başarılar dileriz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler