Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Milföy hamuru ve fotoye hazırlamak

Çocukluğumuzdan bu yana börek çeşitlerini severek tüketiriz. Kat kat açılmıç ince yaprakların arasındaki yağın verdiği lezzet, üzerindeki çıtır çıtır kızarmışlık ve içinin yumuşaklığını her halde hiç bir yiyecekte bulamayız. Milföy hamuru’da börek hamurlarından bir tanesidir. Sadace börek hamuru olarak değil, pasta, tatlı, kokteyl yiyecekleri gibi daha birçok çeşitte kullanılmaktadır. Çeşitli kaynaklara göre; Milföy hamuru ilk kez Roma İmparatorluğu döneminde kullanılmıştır. Başka bir kaynağa göre ise milföyü Doğulu ustalar keşfetmiştir. Milföy ismi Fransızca “mille feuille” yani bin yaprak teriminden gelmektedir. Ülkemizde yaprak hamuru adıyla da anılmaktadır. Günümüzde yağ ve un malzemelerinin kalitesi artmış milföy hamuru yapmak basit ve hızlı hale dönüşmüştür. Milföyden hazırlanan ürünler sevilerek tüketilmekte ve aranmaktadır. Hazır Milföy hamurlarının donmuş olarak marketlerde satılıyor olması kullanım kolaylığı sağlamış ve her geçen gün kullanım alanı genişlemiştir. Pasta ve börekçiliğin yanında milföy kendi başına sektör olmuştur. Bu dersi aldıktan sonra siz de Milföy hamurununu hazırlayabilecek ve çeşitli ürünler pişirebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler