Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Medikal Otomatik Analizator Kurulumu

Laboratuarlarda kullanılan en önemli cihazlar farklı tiplerdeki otoanalizörlerdir. Laboratuarın yükünü taşıyan, çok fazla sayıda hastaya ait tetkiklerin hızlı ve güvenilir bir şekilde ve en az insan emeği ile yapılmasını sağlayan cihazlar otoanalizörlerdir. Otoanalizörlerin farklı analiz grupları için birçok farklı türleri mevcuttur. Biyokimya, Hormon, ELISA, Hematoloji, Koagulasyon bunların ilk akla gelenleridir. Bu farklı tipteki otoanalizör cihazlarının birçok ortak noktaları vardır. Benzer mekanik, elektronik ve optik sistemleri kullanırlar. Yapıları nedeni ile kurulmaları, montajları, işletmeye alınmaları ve bakımlarının yapılması için çok iyi yetişmiş, konusunda uzman teknik servis elemanlarına ihtiyaç vardır. Personelin bu konulardaki yetersizliği sürekli aksaklıklara neden olacaktır. Otoanalizör cihazlarının teknik servisi ile ilgili olarak birinci görev bu cihazın uygun bir şekilde kurulmasıdır. Kurulum çok önemli bir işlemdir ve kesinlikle kurallarına uygun bir şekilde yapılmalıdır. Kurulum sırasında yapılacak ihmaller ve hatalar cihazın montajında, işletilmesinde, bakım yapılmasında ve arıza giderme işlemlerinde birçok zorluklarla ve aksaklıkları karşılaşılmasına neden olacaktır. Kuruluma başlamadan önce otoanalizör cihazının kurulacağı uygun yerin tespit edilmesi, kurulum yerinin uygun sıcaklık, nem, ışık vb. özelliklerinin uygunluğunun kontrolü, cihazın uygun bir şekilde kurulum yerine taşınması, cihazın kurulumu ile ilgili parçaların eksiksiz ve sağlam olduğunun kontrolü ve uygun bir şekilde muhafaza edilmeleri kurulumla ilgili olarak yapılması gereken görevlerdir. Bu derste otoanalizör cihazlarının kurulumu ile ilgili olarak bilinmesi ve kurulum sırasında yapılması gereken tüm işlemler ile ilgili gerekli bilgiler verilmiştir. Bu dersi bitirdiğinizde otoanalizör cihazlarının kurulumu için gerekli olan tüm işlemleri kurallarına uygun bir şekilde yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır