Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Giyim, Dikiş ve Nakış, Giysi kalıpları

Giyim sektörü, gerek yaratılan katma değer geliri gerekse ihracat geliri içindeki
yüksek payı nedeniyle Türkiye gibi yoğun genç nüfusa sahip ülkelerde önemli bir
istihdam kaynağıdır. Kadın Giyim
Modelistliği, Erkek Giyim Modelistliği, Çocuk Giyim Modelistliği, İç Giyim Modelistliği,
Hazır Giyim Model Makineci, Deri Giyim, Kadın Terziliği, Erkek Terziliği, Kesim ve
Konfeksiyon Makineleri Bakım Onarım dallarında öğretim programları hazırlanmıştır.

Gisi üretimi, Dikiş ve Nakış hakkında bilgiler, Giysi kalıpları nasıl hazırlanır, dikiş nasıl yapılır, Tüm detayları bu bölümde bulacaksınız.


Kadın Mayosu Hazırlamak, Kalıp ve Dikiş işlemleri

Mayo, genel olarak su sporu yapmak amacıyla giyilen, örülmüş veya dokunmuş kumaştan mamul bir veya iki parçalı giysi olarak tarif edilmektedir. 1960ların sonunda likralı kumaşların üretilmesi ile mayo değişik bir yapıya kavuşmuş önceki anlamını kaybederek daha çabuk kuruyan, az su çeken ve vücudu sararak güzel gösteren özelliği ile plajlarda yerini almıştır. 1972 olimpiyatlarında yüzücüler için tasarlanan naylon ve likra karışımı mayolar yine mayo üretiminde dönüm noktası olmuş ve bugünkü kumaş ve üretim tekniklerindeki gelişmeler de eklenerek günümüzdeki hâlini almıştır. Ülkemizde tekstil sektöründeki gelişmelere paralel olarak mayo üretiminde de büyük gelişmeler olmuş ve mayo üretiminde büyük firmalar tekstil sektöründe yerini almıştır. Mayo üreten firmalar sadece iç piyasaya değil dış piyasaya da ürünlerini pazarlayarak ülkemizin önemli markaları olarak adlarını duyurmayı başarmışlardır. Mayo üretimindeki model, kumaş ve aksesuar çeşidi üretimdeki zenginliği artırarak her yıl firmaları ve dolayısı ile kullanıcıları yeni arayışlara iterek mayoda daha çok farklılıkları, kişilerin beğenisine uygun mayo üretiminin yapılmasını gerektirmiş ve üretimi artırmıştır. Bugün kumaş üretim tekniklerindeki gelişmelerden de etkilenerek daha çabuk kuruyan daha dayanıklı ve renkleri solmayan mayo üretimi yapılmaktadır. Bu belge ile kadın mayo üretiminde kullanılan kesim, dikim, son ütü ve son kontrol işlemlerinin neler olduğu ile ilgili teknik ve uygulamalı bilgileri öğrenerek gerekli bilgi ve becerileri kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

veysel_5834@hotmail.com kalıp dersleri alıyorum odev olarak lazım

odev için gerekli teşekürler

14-12-2011 23:42

  melikee mayo kalıbı

  bana yardımcı olabilirmisinizz mayo kalıbı lazım bana acil :S

  12-05-2012 13:45

   Mesaj

   Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Öneriler