Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Matbaada kutu yapımı

Ambalaj, ürünün korunması, dayanıklılığının sağlanması, kolay taşınması ve görsel olarak tüketicinin dikkatini çekmesi için kullanılan bir malzemedir. Günümüzde rekabetin çok fazla olması ambalajın üstlendiği rolü etkilemektedir. Birçok ürünün pazara sunuluş şekli birbirine benzediğinden pazarlama uzmanları ambalajı bir markayı diğerinden ayırmanın en önemli ögesi olarak görmektedirler. İhtiyaca göre ambalaj sanayinde çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır; ama gerek maliyet, gerekse görsel tasarım açısından karton, ambalajın vazgeçilmezlerindendir. Karton ambalajlar, karton tabakalar hâlinde basılmak üzere planlanır ve basıldıktan sonra özel kesim bıçakları ile kesim, pilyaj, varsa perforaj işlemleri tamamlandıktan sonra katlanıp yapıştırılarak doluma hazır hâle getirilir. Hazırlanan bu dersle karton ambalajın yapısal ve görsel ögelerini öğrenecek, kutu açınımı çizebilecek ve dikkat edilmesi gereken ögeleri öğreneceksiniz. Ders sonunda öğrendiğiniz bilgi ve becerilerinizle kendi kutu ambalajınızı yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler