Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Matbaa baskı sonrası maliyetleri

2009-10-01 14:45:03

Bu ders ile matbaacılıkta kapak takma ve ciltleme işlemlerin genel maliyet hesaplarını öğreneceksiniz. Baskı Sonrası Maliyetler dersi ile ciltlemede kullanılan kaplama malzemeleri hakkında kısa ve genel bilgileri edinerek bu malzemelerin maliyet hesaplarını, mukavvalar ve mukavva maliyet hesaplarını, ciltlemede kullanılan aksesuarları ve maliyet hesaplarını, yapıştırıcı ve işçilik maliyet hesaplarını öğrenip uygulayabileceksiniz. Bir baskı sonrası operatörünün, kullandığı malzemeleri en iyi şekilde tanıması ve maliyetlerini hesaplama konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Baskı Sonrası Maliyetler dersi, bu yöndeki becerileri kazandırmak üzere hazırlanmış bir dersdür. Bu derste hedeflenen yeterlikleri edinmeniz durumunda, matbaa teknolojisi alanında daha nitelikli elemanlar olarak yetişeceğinize inanıyor, başarılar diliyoruz.

Devamı

Web ofset baskı

2009-10-01 14:44:17

Web ofset baskı makinelerine rotatif baskı makineleri de denilmektedir. Rotatif, bobin kâğıda baskı yapan kazanlı baskı makineleri manasına gelmektedir. Web ofset baskı makinesini tabaka ofset baskı makinelerinden ayıran en belirgin özellik, bobin kâğıda baskı yapmasıdır. Web ofset tesisleri sabit üretim hatlarıdır. Birkaç sabit ürünü büyük miktarlarda üretebilmektedir. Bu tür tesislere yapılan yatırımları çıkartabilmek için uzun süreli büyük hacimli işler gereklidir. Yani ürün ve piyasa araştırması çok önemlidir. Bobin kâğıda baskı, makinenin baskı hızını yükseltmekte, üretim maliyetini düşürmektedir. Maliyeti artırmadan hız ve kaliteyi artıran her türlü yenilikler ilk olarak web ofset üzerinde uygulanmaktadır. Bu nedenle web ofset baskı makineleri en yeni, en otomatik ve en hızlı ofset baskı makineleridir. Bu derste, web ofset ile tabaka ofset arasındaki farklılıkları, avantaj ve dezavantajları öğreneceksiniz. Web ofsette bulunan üniteler ve otomatikleştirilen işler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Geçmiş dersler ve bu ders sayesinde en yeni tekniklerin uygulandığı web ofset baskı makinelerini öğreneceksiniz. Ülkemizin sizin gibi, yeni teknolojileri kullanacak elemanlara ihtiyacı var.

Devamı

Matbaa renk karışımları

2009-10-01 14:43:17

Bu ders sonunda edineceğiniz bilgi ve beceriler ile renk karışımları alanında her türlü rengi elde etmek için vazgeçilmez olan CMYK renkleri tanımanız ve kullanmanız sizler için çok yararlı olacaktır. Teknolojinin her geçen gün hızla ilerlediği bu zamanda işlerinizi daha kolay yapabilmeniz için kullanacağınız değişik baskı makinelerinin renk ayarları ile ilgili problemlerin giderilmesinde, baskı öncesi ile başlayan ve baskıdan sonra yüzey koruma işlemleri ile son bulan renk kontrolünün sağlanmasında kendinizi daha bilinçli hissedeceksiniz. Rengin oluşmasında ışığın var olmasının önemini bilerek, ışık ve renk ilişkisini analitik olarak yorumlayan renk karışımlarının ışıksal ve maddesel olmalarının farkında olan, baskı öncesi sektördeki renk karışımları olan ışıksal karışım ve sonuçları ile baskıdaki renk karışımlarının maddesel olmasından (mürekkepler ile) kaynaklanan görüntü farklılıklarının azaltılabilmesi konusunda fikir sahibi olan bireyler olacaksınız.

Devamı

Matbaada renk ayrımı

2009-10-01 14:42:29

Çok renkli bir baskının gerçekleşebilmesi için orijinalin kendisini oluşturan renklere ayrılması işlemine renk ayrım diyoruz. Günümüzde renk ayrım işlemini genellikle gelişmiş teknolojinin bir ürünü olan film çıkış ya da CTP (direkt kalıba pozlandırma) cihazları yapmaktadır. Ancak, tikromi (CMYK renkler ile basılan) işler dışında işimiz üzerinde trikromi renklerden elde edilemeyen spot (ekstra) bir renk mevcut olabilir. Bu rengin de tıpkı CMYK renkleri gibi filme ve kalıba alınarak basılması gerekir. Bu aşamada çalışmamızın niteliğine göre vektörel çizim programları ya da resim işleme programlarını kullanarak spot (ekstra) rengin de ayrıca basılabilmesi için birtakım işlemler yapmamız ve doğru formatta kaydetmemiz gerekir. Bu derste sizlere, vektörel çizim programlarında tire renk ayrımı ve vurgulanmak istenilen rengin daha canlı basılabilmesi için resim işleme programını kullanarak spot renk ayrımı yapabilmeniz ile ilgili gerekli bilgiler verilmiştir. Bu derste hedeflenen yeterlikleri edinmeniz durumunda Matbaa Teknolojisi alanında daha nitelikli elemanlar olarak yetişeceğinize inanıyor, başarılar diliyoruz.

Devamı