Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Marmelat nasıl yapılır ? Marmelat çeşitleri

Taze ve kuru meyve ezmelerinin şekerle işlem görmesi sonucu elde edilen marmelatlar sevilerek tüketilen şekerli ürünlerdendir. Gerek kahvaltı sofralarında gerekse ikindi kahvaltılarında sofralara zenginlik katan marmelatlar ayrıca pasta, bisküvi, kurabiye vb hazırlama ve süslemede sıklıkla kullanılan enerji değeri yüksek bir üründür. Günümüzde hemen hemen pek çok meyveden marmelat üretimi yapılabilmektedir. İstenirse koku, lezzet ve renk uyumu gösteren iki ya da daha fazla sayıdaki meyve ezmeleri karıştırılarak da marmelat üretilebilir. Ayva, erik, vişne, şeftali, ahududu, çilek, elma, kayısı vb. meyvelerden yapılan marmelatlar sevilerek tüketilmektedir. Bu ders ile marmelat üretimi için gerekli bilgi ve becerileri edinerek çalışma yaşantınızda uygulayabilme fırsatını bulacaksınız. Edindiğiniz tüm bilgi ve beceriler sizin bu sektörde nitelikli eleman olmanızı sağlayacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler