Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Makinede maraş işi dikiş nakış

Geleneksel kültür varlığımız olan nakış; dikiş makinesinin bulunması ve gelişmesiyle el işlemeciliğinin yanı sıra makinede de yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde modernleşmenin etkisiyle, elde yapılan nakışlara göre daha kısa sürede yapılması makine nakışlarını ön plana çıkarmıştır. Makinede yapılan nakışlarımızdan biri olan Maraş işi zarif bir işleme olması sebebiyle ev dekorasyonunda ve dekoratif örtülerde, aksesuarlarda, çanta, kemer ve terliklerde bunun yanı sıra abiye kıyafetlerin süslenmesin de kullanılmaktadır. Makinede Maraş işi (Dival işinde) tırtıl, pul, inci gibi malzemelerle süslenen işleme ayrı bir zenginlik kazanır. Sizde bu faaliyetleri başarı ile tamamladığınızda güzel, zevkli ve aynı zamanda kısa sürede yapabileceğiniz gibi bu işlemeyi hayatınızın her anında kullanabilir ve ekonomik olarak gelir sağlayabilirsiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler