Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


Dişli ve Çark çizimi

Dişli çarklar uzun yıllardır bilinen, kullanılan ve üzerinde araştırmalar yapılan bir makine elemanıdır. Bu araştırmalar sonucu aşağıda belirtilen özellikler konusunda birçok aşamalar kaydedilmiş ve önemli başarılar elde edilmiştir. 􀂾 Mekanizmalar daha küçük boyutlarda imal edilmiştir. 􀂾 Aynı boyuttaki makinelerle daha büyük momentler nakledilmiştir. 􀂾 Kademe sayıları azaltılarak yüksek çevrim oranları elde edilmiştir. 􀂾 Daha ucuz ve daha yüksek verimli mekanizmalar elde edilmiştir. Yukarıda belirtilen özelliklerin iyileştirilmesi amacıyla çeşitli özel dişli tasarımları yapılmış ve bazıları geliştirilmiştir. Günümüz teknolojisinde dişli çarklar önemli bir yer kaplamaktadır. Her makinenin tasarımında mutlaka dişli çarklar mevcuttur. En küçük saatten tutun en büyük uçaklara kadar dişli çark sistemlerinden oluştuğunu görürüz. Bu nedenle dişli çarklar makineciliğin ve tasarımın temel elemanlarındandır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

ne ismi? ne başlığı?

ne biçim site bu! resim koyamaz mısınız?

21-12-2009 09:35

  Alican resim mi

  Kardeş resmi napacan PDF daha iyi. bilgisayarına kaydet bidaha lazım olunca elinin altında dursun.

  21-12-2009 13:42

   hasan çizim

   redüktör çizimi yok mu çark monte etme arıyorum şimdiden teşükkürler site kurucusuna çok iyi bir sitebaşarılarınızın devamını diliyorum

   28-04-2010 20:36

    ali karayapi dönem ödevi

    slm gardaş bu dişli carkın tüm hesapları doğru ama hoça eksik bişey vard dedi yani bir dişlinin konikliği varya onu nasıl yapıoyoruz

    24-03-2011 15:43

     alişan suyusal

     torna ve cnc ile ilgili rem ler lazım da bende size soralım dedik

     06-06-2011 19:53

      Mesaj

      Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
      Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
      Öneriler
      Diğer Dersler