Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Kumaş boyama teknikleri 1

Tekstil sektörü, ülke ekonomimizin büyümesine katkı sağlayan önemli bir sektördür. Tekstil terbiye teknolojisi de günlük hayatta kullanılan tekstil mamül ve yarı mamüllerine beyazlık, renk, desen, tutum, kullanım yerine uygunluk gibi özellikler kazandırmayı, aynı zamanda çekiciliği ve albeniyi de arttırmayı amaçlayan tekstil sektörünün önemli bir dalıdır . İnsanlar uzun yıllar önce vücutlarını örttükleri, evlerinde ve çeşitli amaçlarla kullandıkları tekstil mamüllerini doğal boyarmaddelerle boyayarak renklendirmişlerdir. İnsanların o zamanlar kullandıkları boyama yöntemlerini evimizde de uygulayabiliriz. Ama çok fazla tekstil mamülünü boyayamayız tabii ki. Çektirme yöntemi değişik bir çok tekstil materyalinin düzgün olarak boyanmasını sağlamaktadır. Fakat boyama maliyetinin (atık su, boyarmadde, enerji vb. ) yükselmesi nedeniyle makine üreticileri daha ekonomik makineler üretmeye başlamışlardır. Bu çok teknolojik makinelerin kullanımı için iyi yetişmiş, dalında uzman elamanlara ihtiyaç vardır. Bu ders ile çektirme yöntemi ile kumaş boyayan jet ve over-flow makinelerinin çalışma sistemleri, kısımları, çalışma şartları, bakım ve temizliği ile ilgili konuları öğreneceksiniz. İşletme ortamında bu makinelerle uygulama çalışmaları yapabilecek yeterliliğe ulaşacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler