Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Kumaş boyama ve çektirme teknikleri

Bir yandan kalite ve diğer yandan ekonomik verimlilik, terbiye işlemlerinde günümüzün amacı ve ödevidir. Kalite denildiğinde, istenen renk tonları ve renk koyuluklarına ulaşılması, yeterli düzgünlüklerin, istenen haslıkların elde edilmesi ve uygun mekanik işlemler ile istenen tutum ve yüzey özelliklerinin yaratılması akla gelir. Ekonomik verimlilik ise maliyetlerin azaltılması, maksimum kazanç elde edilmesi ve çevreye minimum ölçüde zarar vererek tekrarlanabilir kalite elde edilmesi demektir. Bu kısa açıklamanın ardından, bu derste öğreniminize sunulan Air flow ve Blow dye boyama makinelerinin kullanımlarının öneminin altını bir kez daha çizmek istenmektedir. Air flow ve Blow dye boyama makineleri, ekonomik ve ekolojik boyama yapan makineler için iyi birer örnek oluşturur. Bu derste adı geçen makinelerin çalışma prensipleri, kısımları, programlanmaları, çalıştırılmaları, işlem sonrası bakım ve temizliklerini anlatan bölümler bulunmaktadır. Bölümler, sizlerin rahatça anlayabileceğiniz şekilde oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu dersi alan bir öğrencinin, Air flow ve Blow dye kumaş boyama makineleri hakkında gerekli tüm bilgileri alabilmesi ve bu bilgiler doğrultusunda, uygun ortam sağlandığında istenen kumaşa istenen boyar madde ve yardımcı kimyasalları da seçerek uygulamalar yapabilmesi amaçlanmaktadır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

kerem kumaş boyama

bir boya fabrikasında ham kumaşın başından sonuna kadar ne tür işlemlerden geçılırerek boyandığını öğrenmek bilgi sağibi olmak istiyorum

23-04-2010 09:39

  tekin kumaş boyaması hakkında bilgi

  bir boya fabrikasında ham kumaşın başından sonuna kadar ne tür işlemlerden geçılırerek boyandığını öğrenmek bilgi sağibi olmak istiyorum

  04-12-2011 15:48

   tekin kumaşları tanımak

   kumaşların cinsini öğrenmek istiyorum

   04-12-2011 15:49

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler