Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Krema , Sos ve şuruplar yapmak

Pastacılık sektöründe önemli yeri olan kremalar, soslar ve şuruplar, ürünün özelliğine göre değişik şekillerde hazırlanır. Pastanın, tartların dolgu maddesi olan kremaların çok sayıda çeşidi vardır. Pastayı pasta yapan krema genellikle ara krema ve kaplama şeklinde hazırlanır. Krema hazırlarken ürüne uygun kremanın seçimi ve standardı oldukça önemlidir. Sosların kullanım alanları kremaya göre daha geniştir. Pastacılıkta süslemede kullanıldığı gibi dondurmaların, tart ve payların dekore edilerek servise hazırlanmasında oldukça sık kullanılır. Soslar çikolatalı, meyveli ve vanilyalı olarak hazırlandığı gibi birçok gerecin ilavesi ile çok değişik alternatifte türeyenlerini elde etmek mümkündür. Uluslararası mutfaklarda değişik isimlerle yer alan sosları sınırlandırmak ve genellemek fazla mümkün değildir. Bu ders iyi bir pastacının bu bilgileri edinerek kendine ait lezzetler yaratması için iyi bir başlangıç olacaktır. Bu konuda profesyonellik kazanmak ve sektörde aranılan nitelikli bir eleman olmak için uğraş vermek gerekir. Her ustanın kendine ait bir sos ve krema tarifi mutlaka vardır. Bu ayrıcalığa sahip olmak deneyim ve emek ister. İyi bir mutfak elemanı yeniliklere sürekli açık olmalı, tarifleri sürekli deneyerek, geliştirerek zamanla kendine özgü yeni tatların ortaya çıkmasını sağlayabilme isteğine sahip olmalıdır. Şuruplar ise tatlıcılıkta önemli bir yere sahiptir. Pastacılıkta da zaman zaman kullanılan meyveli ve sade şuruplar pastayı ıslatma işleminde kullanılır. Esas olan tatlıcılıkta kullanılan şurupların kıvamlarının iyi ayarlanmasıdır. Tatlıya son rötuş olan şuruplamanın başarılı olması; şurubun ölçülü ve kıvamında hazırlanmasına bağlıdır. Konusunda başarılı olmak isteyen her usta önce yapacağı iş ile ilgili bilgileri edinir.Daha sonra kullanacağı araç ve gereçleri tanır. Bu bilgiler ışığında deneyim kazanarak yaratıcılığını ortaya koyar. Pastacılık sektöründe yer almak isteyen bir eleman krema, sos ve şuruplar konusu ile ilgili yeterliliklere sahip olmak için bu dersteki tarifleri öğrenerek, araştırarak ve deneyerek işe başlayabilir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler