Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Kil ve Alçı fayans yapımı

Kilden üretilen ve topluca seramik yapı malzemeleri olarak tanımlanan duvar panoları, ilk çağlardan başlayarak mimaride önemli bir yer tutmuştur. Farklı dönemlerde ve farklı yörelerde teknik olanaklar, kullanıma yönelik özellikler, beğeni ve benzeri koşullar malzemenin üretimine çeşitlilik getirmiştir. Seramik eğitimine önem verilmesi, seramiğin iç ve dış mekânlarda giderek gelişmesini sağlamıştır. İnsanoğlu kentlerde görsel heyecan yaratabilmek, yaşamı zenginleştirebilmek için çaba harcar. Bu nedenle sanatsal çalışmaları iç ve dış mekânlara taşıyabilmek için sanatsal seramiklerde duvar panolarından faydalanılmıştır. Derser pano modeli tasarımı, uygulanacak yere uygun nitelikte, tasarımda olmalıdır, ikisi birbirini bütünlemelidir. Özgün sanat ürünlerinde bütünü oluşturacak birimlerin biçim ve boyutları önceden belirlenmiş katı kurallara bağlı değil, sanatçının seçimine bağlıdır. Sanatçı tasarımını gerçekleştirmek için aynı biçim ve boyutta birimler üreterek geometrik bir bölümleme yöntemi izleyebileceği gibi(derser) eğer tasarımı gerektiriyorsa bütün blok şeklinde de pano yapabilir. Duvar panosunda biçim kadar, yüzeyin düz ya da kabartmalı olması, tek renk veya çok renkli sırlarla kaplanması veya yüzeye sıraltı tekniği ile bezeme uygulanması, beğeniye bırakılmıştır. Bu dersi tamamladığınızda, derser pano modeli için çalışma tezgâhını hazırlayabilecek, model şekillendirmede kullanılan alçının hazırlanmasını öğrenecek, alçı dökümü yapabileceksiniz. Derser pano dersi tasarlayıp teknik resim kurallarına uygun pano modelinin yapım resmini çizebileceksiniz. Pano modelini tekniğine uygun şekillendirebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler