Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Karo ve Fayans için Sünger dekoru

Süsleme duygusu neredeyse insanlık tarihiyle birlikte başlamıştır. Başlangıçta yaşamsal ihtiyaçlarınıkarşılamak ve hayatta kalmak kaygısınıtaşıyan insanoğlu, zaman içinde bulunduğu çevreyi ve kullandığıeşyalarıgüzelleştirip duygularınıyansıtmak amacıyla çeşitli süslemeler yapmaya başlamıştır. Bu süslemeler seramiğin bulunmasıyla birlikte seramik formlar üzerine de yansımıştır. İlk başlarda seramik yüzeylerde yaşçamur üzerine parmakla ve çeşitli aletlerle dekorlar uygulanmış, çağın ilerlemesi ve gelişmeler doğrultusunda bu dekorlar da çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Günümüzde de farklıdekorlama teknikleri insanların güzellik anlayışıçerçevesinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Dekorlamada çok çeşitli teknikler uygulanabilir. Bunlardan bazılarıçeşitli aletler yardımıyla el ile yapılan el dekorlarıdır. Sünger dekoru el dekoru tekniklerinden biridir. Sünger dekoru uygulamasıbasit olmasına karşın kişinin yaratıcılığıdoğrultusunda değişik ürünler ortaya çıkartmanın mümkün olduğu bir tekniktir. Bu dersi tamamladığınızda sünger dekoru tekniğinin karo-fayans yüzeyine uygulanmasınıöğrenecek ve bu tekniği çeşitli yüzeysel uygulamalarda kullanabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler