Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Unlu ve Hamurlu yiyeceklerin seçimi

Karbohidratlar, yeryüzünde en yaygın olarak bulunan organik molekül olmalarının yanısıra, vücuda enerji sağlayan bir besin ögesidir. Canlıların yaşamlarınıdevam ettirebilmeleri için gereksinimleri olan en temel madde gıdadır. Tüm canlılar için büyük önem taşıyan karbohidratlar, bitki ve hayvan metabolizmasında temel rol oynar. Karbohidratlar yiyeceklerimizde en çok bulunan besin ögesidir. İhtiyacımız olan enerjinin %50-60’ınıkarbohidratlardan sağlarız. Halk arasında şeker olarak da bilinir. Aslında şeker olarak tabir edilen karbohidrat sakkarozdur. Her gıdanın içindeki bileşenin tür ve miktarıbirbirinden farklıdır. Karbohidratlar monosakkaritlere, disakkaritlere ve polisakkaritlerden oluşurlar.Hidrolize olduklarında kendilerini oluşturan mono sakkaridlere ayrılırlar. Karbohidratlar gıda sanayinde de önemli yer tutmaktadır. Kıvam verici, tatlandırıcı, jel oluşturucu, yağlarıikame edici özelliğinden dolayıkullanılırlar. Bu ders ile karbohidratların sınıflandırılmasını, fiziksel ve kimyasal özelliklerini ve gıda sanayinde kullanım alanlarınıkavrayabilecek, karbohidratlarıdiğer gıda bileşenlerinden ayırt edebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler