Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Kalıpçılık ve Bilgisayarla Plastik Kalıp üretimi

Bu bölümde kalıp çıkarma hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Bilgisayarlı çizim, hidrolik-devre, pnömatik devreler, kalıp makinelerinin bakımı, kullanımı gibi teknik konular ve talaşlı üretim hakkında birçok bilgiye bu bölümden ulaşabilirsiniz.


Kalıpçılıkta yardımcı ekipmanlar 1

Yardımcı ekipmanlarla üretim, plastik teknolojisi alanında önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Plastiğin günlük hayatımızdaki yeri ve kullanma alanının genişliği göz önüne alındığında bu önem daha da iyi anlaşılacaktır. Günümüzde kullandığımız birçok ürünün hammaddesini plastik oluşturmaktadır. Plastik ürünler, aynı plastik malzemeden üretilmiş olsa da kullanım yeri çeşitliliğine göre farklı özellikler, istenmektedir. Aynı plastik ürün, bir ortamda güneş ışığına maruz kalırken diğeri basınca ya da soğuğa maruz kalabilir. Bununla beraber aynı ürünler için farklı renklerde talep olabilir. Bu gibi durumlar göz önüne alındığında plastik hammadde hazırlanırken, kullanılma ortamlarına göre bazı katkı maddeleri ile beraber homojen bir karışım halinde plastik hammadde hazırlanmalıdır. Yukarıda açıklanan sebeplerin yanı sıra, plastiğin petrolden elde edilmesi ülke ekonomisine büyük bir külfet getirmektedir. Plastikler doğada uzun süre kalır ve çevre kirliliği meydana getirir. Bu nedenle, üretim sırasında meydana gelen hatalı ürünler, yolluklar ve hurda plastikler geri kazanılmalıdır. Böylece çevre kirliliğinin önlenmesinin yanı sıra , ülke ekonomisine de katkıda bulunulur. Yardımcı Ekipmanlarla Üretim 1 dersi, bu yöndeki becerileri kazandırmak üzere hazırlanmış bir derstir. Bu derste plastik işleme makinelerinde kullanılan hammaddelerin istenilen özelliklere uygun katkı maddeleri ile birlikte karışımını hazırlayabileceksiniz. Basit, küçük ve üretim sayısı az olan ürünlerin kalıplanmasının yanı sıra üretim esnasında zorunlu olarak ortaya çıkan ya da prosesde meydana gelen hatalı ürünler, yolluklar ve hurda plastikleri kırarak, plastik işleme makinelerinde yeniden kullanılır hale getirebileceksiniz. Bununla beraber mikser, kırma, el enjeksiyon makineleri ve plastik malzeme hakkında bilgiler edineceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır