Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


bitkisel boyalarla ipleri boyamak

Yurdumuzda doğal boyalardan boyarmadde içeren bitkiler çok eskiden beri çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Eski halılar, kumaşlar, ebru yapımında kullanılan boyalar ve mürekkepler ve daha pek çok iş doğal boyalarla yapılmıştır. Eski Türk sanatlarında bitkisel doğal boyalardan başka metal bileşiklerinden de çok renkli boyalar elde edilmiştir. Çeşitli renklerde boyalar ve gizli yazılar için gerek madeni, gerekse bitkisel boyalardan mürekkepler elde edilmiştir. Doğadan toplanan bitkilerle elde edilen boyalar uzun süre suya, güneşe ve kullanımdan doğan yıpranmaya karşı haslığını korusun diye mordan adı verilen çeşitli maddelerle sabitlenmektedir. Koyunların üzerinden alınan yünlerin iplik oluncaya kadar geçirdiği işlemlerden sonra, bir de boyama sırasında çeşitli işlemlerden geçirilir. İplerin parlaklığını koruması ve uzun yıllar net bir görüntü vermesi için Anadolu kadını çevresinde bulabildiği en basit kimyasallardan hatta hayvanının idrarından sabitleyici yapmıştır. Evde çeşitli meyvelerden, mayalandırılmış meyve asitlerinden, kepekten bile fermente işlemi yapılarak sabitleyici (mordan) maddesi elde edilmiştir. El dokumacılığında kullanılan bitkilerle boyama yapmanın yelpazesi çok geniştir. Bu uygulamalı çalışma içinde iplerin sabitleyiciler ile nasıl boyanması gerektiğini ve boyama işleminin yöntemlerini öğrenerek ipin boyama aşamalarını kavrayacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler