Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


İpekli kumaşın hazırlanması

Tekstil giyimden-ev tekstiline, sanayiden tarıma, ulaşımdan otomotive, aksesuardan modaya kadar uzanan çok geniş bir ürün yelpazesini kapsamaktadır. Biz bu alanlarda kullanılan tüm materyalleri tekstil materyalleri olarak adlandırıyoruz. Tekstil materyalleri lif, tops, iplik, dokuma kumaş, örme kumaş, dokusuz yüzey, bitmiş ürün olarak ön terbiye edilebilir, renklendirilebilir, görünüm, tutum ve kullanım özellikleri geliştirilebilir. İpek liflerine genellikle çile, dokuma kumaş ve örme kumaş formunda ön terbiye işlemleri yapılır. İpek lifi, ekolojik bir lif oluşu, dayanıklı, çok parlak, zarif, ince, çok esnek ve buruşmaz oluşu, kışın sıcak yazın serin tutuşu sebebiyle dünya modasında en çok tercih edilen bir tekstil ürünüdür. Bu ders sonunda edineceğiniz bilgi ve becerilerle ipeğe uygulanan ön terbiye işlemlerini tanımlayabilecek, sınıflandırabilecek, serisin uzaklaştırma ve ağartma işlemlerini yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

a.y ipek kumaşın terbiyesi

değerli kardeşim pişirme ve arıtma hakkında hatta serizin denilen sabunsu yapışkan bu maddenin sabun da dahil hangi maddelerle temizlenebildiğini, hangi cins(ipek) kumaşın hangi maddeyle kaç saat süreyle terbiye edildiğini; buterbiye sonunda arıtma işleminin nasıl yapıldığını,ve hatta arıtmadan sonra serizin denilen maddenin kumaşın üzerinden tamamenn temizlendiğini nasıl anlarım

07-01-2013 23:16

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler