Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

inşaat ve Mimari hesaplar

İnşaat mühendisliği ve mimari hesaplar hakkında dökümanları bu bölümde bulacaksınız. Statik hesaplar, beton, ahşap, izdüşüm, kesit bilgileri vb. diğer teknik bilgiler hakkında kapsamlı dersler.


inşaatta zemin malzemeleri

Birçok iş kolu inşaatla iç içe olup, çalışmalarının bir kısmını kendi özel amaçlarına uygun projelendirilmiş yapılar üzerinde yürütmektedirler. Çok amaçlı kullanılan yapıların can ve mal güvenliği açısından yeterli dayanımda olması zorunludur. Deprem, heyelan gibi yapıyı tehdit eden, yeri, zamanı ve şiddeti tam olarak bilinmeyen, dış etkiler de dikkate alındığında; yapı zeminlerinin, fiziki özelliklerinin bilinmesi gerekir. Ayrıca, güvenlik açısından; alınabilecek ek önlemlerin tespiti ve yapı projelerinin hazırlanmasında önemli bir veri olacaktır. Bu konuda bir fikir edinmek için yaşanmış deprem felaketlerin bazılarının sonuçlarına kısaca bir göz atmak yeterlidir. 1939 Erzincan depreminde: 32962 ölü, yaralı bilinmiyor, 1970 Gediz depreminde 1086 ölü, 1260 yaralı, 1975 Lice depreminde 2385 ölü, 3339 yaralı, 1999 Kocaeli depreminde 17174 ölü. 43953 yaralı kayıtlara geçmiştir. Ekonomik kayıplarımız oldukça fazla , manevi kayıplarımız ise; ölçülemeyecek kadar yüksektir. Zaman ve kayıplar dikkate alındığında; zemin araştırmaları açısından, gerçek anlamda uygulamaların hayata geçirilmemiş olması düşündürücüdür. Zemin yapısına uygun projelendirilecek yapıların uzun yıllar güvenli olarak ayakta kalması; malzeme, işgücü, ekonomik güç ve can kaybının önlenebilmesinde önemli bir katkı olacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır