Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


Zor Yapılan Tornalama işlemleri

Teknolojinin gelişmesi mevcut tezgahların çalışma yöntem ve tekniklerinin bilgisayar kontrolü ile otomatikleştirilmesine dayanmaktadır. Bu sebeple klasik tezgahlarda el emeği ile yapılan işlemlerin işlem sırası ve sistematiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgi ve beceriye sahip elemanların bilgisayar kontrollü tezgahlarda çalışması ve uyum sağlayabilmesi oldukça kolaylaşmaktadır. Klasik torna tezgahlarında, silindirik tornalama, alın tornalama, delik delme gibi işlemler rahatlıkla yapılabilmektedir. Ancak silindirik olmayan parçaların tornalanması söz konusu olduğunda mengeneli aynalar kullanılarak tornalama işlemi yapılabilecektir. Benzer şekilde eksantrik miller için tornalama, kam vb özel tornalama işlemlerini yapabilmek için ayrı ayrı yapım yöntemlerini bilmek gerekir. Bu dersi almadan önce “Tornada yapılması mümkün değil” diye düşündüğünüz parçaların, dersi alırken, torna tezgahında nasıl yapılabileceğini ilgi ve zevk ile takip ederek öğreneceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler