Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk sanatı

Kuyumculuk öğrenmek isteyenler için kapsamlı dökümanlar, altın ve pırlanta çok değerlidir fakat özel yapım pırlanta ve takılar çok daha değerlidir. Sizlerde bu lüks sektörde yer almak isterseniz sitemizdeki resimli dersleri inceleyip kuyumculuk alanına herhangi bir kursa gitmeden adım atabilirsiniz. Pırlanta ve özel altın takılar yapımı hakkında dökümanlar


Hurda altın değerlendirme

Kuyumculukta değerli metalleri daha ekonomik hale getirmek, saf metallerin işlenebilirlik özelliklerini artırmak için alaşım yapma ihtiyacı duyulur. Çeşitli değerli metaller hesaplanan oranlarda karıştırılarak takı üretiminde kullanılacak metaller elde edilir. Elde edilen ve takı üretiminde kullanılacak olan bu tel ya da levhaya yarı mamul adı verilir. Yarı mamuller hazırlanırken üretimi yapılacak takının ayarı, rengi, vb. özellikleri göz önünde tutulur ve hesaplamalar öyle yapılır. Hazırlanan tel ve levhalar ilk önce belirli ölçülerdedir. Silindir makinesinde bu yarı mamuller kullanılma yerlerinde ki ölçüye düşürülür. Hazırlanan bu derste alaşım hazırlamasını ve elde edilen bu metal alaşımlarını kullanılma yerlerindeki doğru ölçüye getirmeyi öğreneceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır