Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Tatil ve Hotel hizmetleri

Tatil sektöründe çalışanlar için bilinmesi gereken kurallar. Otellerde ve Hotellerde konaklayacaklar için de aklınızda bulunması gereken bilgiler bu bölümdedir. Otelde yanlış bir uygulama ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız veya kurallara uymayan bir durum varsa buradaki dökümanlardan işin aslını öğrenerek, hotel ve otel yönetimini uyarabilirsiniz.


Hotel Konuk bagaj aktarım işlemleri

Konaklama tesisiyle ilk temasa geçtiği andan itibaren, konuğun tesise ulaşması, konaklaması, ayrılması ve bir daha ki gelişine kadar geçen süreye “Konuk Döngüsü” denilmektedir. Bu döngünün en önemli basamağını konuğun tesisle ilk yüz yüze temasının gerçekleştiği ve ön büro tarafından karşılandığı andır. Konuğun tesise ulaşmasıyla, tesisin kalitesi ve sunulan hizmetlerle ilgili konukta “İlk İzlenimler” de oluşmaya başlayacaktır. Her insanın karşılaştığı ilkler kuşkusuz insan hayatında silinmez izler bırakmaktadır. Konuğa ilk izlenimleri verecek olan görevlilerden bir tanesi de konuğu ilk karşılayan bagajlarını alan ve ön büroya kadar eşlik ederek otelle temasını sağlayan bagaj taşıyıcı “Bellboy” dır. Yorucu bir yolculuktan sonra bir an önce odasına çıkmak isteyen, aynı zamanda tesisi ve çevreyi de merak eden konuğa, bilgi verecek tesisi ve tesisteki etkinlikleri tanıtacak, hizmetlerin pazarlanmasında ve satış gayretlerinde “Bellboy” kilit rol oynayacaktır. Günümüz modern otelcilik anlayışında konaklama tesisleri konaklama, yeme-içme, sosyal etkinlikler ve güvenliğin sağlanması gibi hizmetlerinden dolayı küçük bir şehir olarak görülmektedir. Bu nedenle konuğun ihtiyacı olan tüm hizmetlerin tesis içerisinde bulundurularak konuğun mümkün olduğu kadar tesis içerisinde tutulmasına çalışılmakta böylece işletmenin kârının en üst düzeye çıkarılması hedeflenmektedir. Bu hedeflerin gerçeklemesi ise tesisin ve sunulan hizmetlerin çok iyi tanıtılmasıyla mümkündür. Bu tanıtımda kilit rol sıcak ve samimi davranışları, düzgün fiziği, güzel konuşması, keskin zekası ve ikna kabiliyeti ile, insanlar üzerinde olumlu izlenimler bırakacak olan “Bellboy”a aittir. Tesiste kaldığı süre içerisinde konukla diğer bölümler arasında iletişimi sağlayacak olan da “Bellboydur.” Konuk ayrılırken de en son bellboy tarafından uğurlanacaktır. Karşılamada olduğu gibi uğurlamada da iyi izlenimlere sahip olarak konuğun ayrılması, “Konuk Döngüsü” içerisinde tesisimiz açısından iyi bir reklam aracı olacaktır. Basit bir valiz taşıma işi gibi görünen ancak tesis açısından son derece önemli görevleri üstlenmiş olan Bellboy’un seçimi ve çalıştırılmasında da gereken önemin gösterilmesi gerekir. Bu hem tesis hem de ülke turizmi ve ekonomisi için büyük önem taşımaktadır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır