Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Hesap işi giysi ve dokuma

Geleneksel nakışlarımızdan olan hesap işi kültür varlıklarımızdan birisidir. Zengin ve detaylı işleme tekniklerine sahip olan hesap işi ipliği sayılabilen kumaşlar üzerine işlenmektedir. İlk işleniş yeri Anadolu olan hesap işi hakkında yapılan araştırmalar sonucunda çok fazla işleme örnekleri bulunmuştur. Bu örneklerin işlenmesindeki detaylar ve desen özellikleri insanların yaşayış tarzlarını ve kültürlerini yansıtmaktadır. El işlemeciliğinin en önemli unsuru olan hesap işi dönemlere göre desen motifleri bakımından değişiklikler göstermiştir. Uygulanan alanın genişliği ve kullanışlı oluşu bakımından hesap işi giyim süslemede, dekoratif örtülerde, giyim aksesuarlarında sıkça kullanılmıştır. Kullanılan renkler ve yardımcı bazı süsleme teknikleri hesap işini daha da zenginleştirmiş ve farklı boyutlar kazandırmıştır. Sizde bu faaliyetleri başarı ile tamamladığınızda zengin kültürümüze sahip çıkmış olacak ve zevkli ürünler üreteceksiniz. Yapılan ürünlerin özelliği bakımından kıymetli oluşu çalışanlar açısında büyük gelir sağlayacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler