Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Balık sırtı örgü tekniği

Temelde takı,”öteki”ni etkilemek ya da taşıyanı gizli güçlerden ve kem gözlerden korumak üzere insan gövdesinin çeşitli bölümlerini süslemek ve bezemek için kullanılır ya da talep edilir. Anadolu’daki takıların kökleri çok eskilere gitmektedir. El emeğiyle yaratılan eserler, ustaların duygu, düşünce ve ruhuyla bütünleşmektedir. El sanatı sözle ifade edilenden daha zengin bir anlam yüküyle doludur. Hızla üretilen teknoloji ve zevklerin sürekli değişmesine karşın, Anadolu takıları, çağdaş sanat anlayışına uygun olarak, soyut varlığını devam ettirmektedir. Geleneksel sanatçı yaratıcılığının yeni kuşaklara aktarılması büyük zorunluluk olacaktır. Çünkü el sanatlarıyla yapılan takı özgündür. Gümüş kazaz örücülüğü Trabzon’da yapılan yöresel bir sanatımızdır. Ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızdan biridir. Bu nedenle bu el sanatımızı korumalı ve yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü, P.K.S.O. ve K.M.L. gümüş kazaz örücülüğü pratik kursları açarak bu el sanatımızı yaşatmaya çalışmaktadır. Gümüş kazaz örücülüğünde bulunan tekniklerin içinde, balıksırtı örgüsü zincir görevi görür. Tekniklerin öğretilme aşamasında önce balıksırtı tekniği öğretilir. Sonra sırasıyla sürgü, top, ajur örgüleri ve teknikleri birleştirerek ürün oluşturma öğretilir. Bu dersin sonunda gümüş kazaz örücülüğünde balıksırtı teknik aşamalarını, resimli ve yazılı açıklamaları ile birlikte öğreneceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler