Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi ve Çocuk eğitimi hakkında dökümanlar. Çocuk bakımı, çocuklarda zihinsel gelişim, engelli çocuklar ve eğitimleri. Çocuklar için etkinlikler, doğa ve fen etkinlikleri. Çocuklar için eğlence, kuklalar , müzik, oyun etkinlikleri.


Görme engelli çocuklar

Dış dünyayı, duyularımız aracılığı ile algılar ve tanırız. Bilindiği gibi göz en önemli duyu organlarından birisidir. Gözümüzü insanın dışarıya açılan penceresi olarak düşünebiliriz. Görme duyusunun yetersizliği insan yaşamını oldukça olumsuz etkiler. Çünkü yaşamı normal olarak sürdürebilmek ve pek çok görevi yerine getirebilmek için görmeye ihtiyaç vardır. Gören çocuklar gündelik yaşam için gerekli olan birçok kavram ve beceriyi neredeyse hiç çaba harcamadan yetişkinleri gözleyip taklit ederek öğrenmektedirler. Oysa görme yetersizliği olan çocuklara öğrenme yaşantıları sağlanamazsa birçok kavram ve beceriye kolay sahip olamazlar. Her insan gibi özürlülerinde, hayatlarını, her alanda kimseye muhtaç olmadan devam ettirebilmeleri en doğal haklarıdır. Günümüzde özürlü çocukların eğitimine verilen önem giderek artmaktadır. Görme engelli olan çocuklarında eğitimleri ve topluma kazandırılmaları için bu alanda yetişmiş elemana ihtiyaç vardır. Bu derste; görme duyusunu tanıyarak, görme engelinin nedenlerini, sınıflandırmayı ve görme engelini önlemenin yollarını öğreneceksiniz. Görme engelli çocukların özelliklerine uygun etkinlik hazırlayabilmek için yeni bilgi ve beceriler kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

demet lütfen yardımmm

merhaba ben görme engelliler için etkinlik arıyorum fakat 3 taneden fazla bulamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşkler..

03-12-2009 19:52

  saadet ben bi bula bilsem

  sen üç tane bulmuşsun bana bitane yeterrrrrr:(:(

  08-03-2010 18:35

   arkadalşlar engelliler için drama etkinlik örneği var mı elinizde

   21-03-2010 20:00

    arkadaşlar görme engelli okul öncesi çocuklar için okuma yazma etkinlikleri ile ilgili bir seminer hazırlıyorum elinizde olan bilgilerle bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

    20-04-2010 13:38

     eda etkinlik

     bana acil görme engellilerle ilgili etkinlik örnekleri lazım yardımcı olurmusunuz?

     18-11-2010 17:47

      alenor ezelll

      acil olarak zihinsel engellilere uygun materyalli oyun etkinliği lazımm lütfen yardım edinnnnnnnnnnnnnn :(

      23-05-2011 21:46

       efebey046 hepimiz insanız

       arkadaşlar baya bir site var bu konularla ilgili..ben tedadüf eseri baktım ve halende aaraştırıyorum...isteyen arakdaşlara elimden geldiğince destek vermeye çalışırım...

       02-10-2011 13:51

        dila insan

        banada lazım örneği olan varmı

        03-11-2012 13:06

         selinn

         arkadaşlar bende görme engelli çocklara yönelik etknlik aryormm ama bulamıyorum lütfn yardmcı olun

         11-11-2012 17:59

          Mesaj

          Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
          Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır