Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Buhar makinesi ve buhar kazanları

Buhar kazanları değişik yapımı ve çalışma şartlarında buhar türbinleri ve motorlu gemilerin makine dairelerinde monte edilerek geniş çapta iş görürler. Son gelişmiş türbinli gemilerde kazan ve buhar sistemleri teknolojinin tüm gelişmişliklerini içeren sistemlerle gemilerin emniyetli yürütülmesinde iş gördükleri gibi ;motorlu gemilerde de servise girerek gemileri arttırmış olurlar. Yüksek tonajlı 80 000-250000 DWT luk ham petrol tankerlerde türbine akuple santrüfij 1500/2000 ton/saat kapasiteli ham petrol /balast pompalarında düşük basınç (10-15 bar) ve düşük süperhit (200/250 ºc )sıcaklıklarda buhar kullanılır. 150 000-250 000 DWT luk ham petrol taşıyan tankerlerin çoğu buhar türbinleri ile yürütülür.Buralarda yüksek basınç ve yüksek süperhit üreten kazanlara gereklilik vardır.(40- 80 bar) (450-550ºc sıcaklık) Her ne kadar aynı tonaj ve güçteki motorlu tankerlerden ,günde en az 1/3 daha fazla yakıt yakmalarına karşın uzun vadede düşünülürse motorlu gemilerden daha ekonomik olduğu görülür. Motorlu gemilerin mağazaları yedek parçalarla dopdolu olduğu halde ,türbin gemilerin mağazaları ,kazan ilaçları ve yüksek basınç ve stime dayanıklı metalik conta ve salmastralardan başka bir şey görülmez. Türbin makinelerinin ısı çevrimi tüm termodinamik prensiplerini içeren ısının mekanik güce çevrilmesidir. Bu ısı çevriminin yapımı ve kullanılmasındaki esaslar,maliyet güvenilirlik ,kolay bakım tutum ve verimlilik ön plana çıkar.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler