Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Aküler ve Akü fiyatları

Akünün gemilerdeki temel görevi ana makineyi ilk harekete geçirecek doğru akım motorunu beslemektir. Bunun yanında diğer yardımcı makinelerin de ihtiyacını karşılamak için akü kullanılır. Teknoloji geliştikçe aküler de gelişmiştir. Gün geçtikçe teknolojiye paralel olarak kaliteli ve yüksek kapasiteli aküler olarak geliştirilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan aküler kurşun-asit akülerdir. Akülerin pillerden farkı şarj edilebilir olmasıdır. Akülerin bakımı çok önemlidir. Akülerde en çok dikkat edilmesi gereken akünün suyunun kontrol edilmesidir. Aküler şarj ve deşarj işlemleri esnasında su kaybeder. Çünkü şarj ve deşarj olayları akünün ısınmasını ve elektrolit içindeki suyun buharlaşmasına sebep olur. Eksilen akü elektroliti saf su ile tamamlanması gerekir. Günümüzde kurşun asit akülerde kullanılan ızgaraların mekaniki ve kimyasal dayanıklılığını arttırmak için kurşun içine antimon yerine kalsiyum almıştır. Antimon, akünün çalışması sırasında gaz oluşumunu hızlandırır ve aşırı su kaybına neden olur. Bu nedenle aküler sürekli bakım gerektirir. Antimonun bu olumsuz etkisini gidermek için ızgaralara kalsiyum eklenir. Kalsiyumun avantajı normal şarj voltajlarında gaz oluşumunu %75 oranında azaltmış olmasıdır. Bu nedenle aküler normal çalışma ömürlerinde su ilavesine gerek duymazlar. Günümüzde kullanılan ve bakım gerektirmeyen bu aküler en gelişmiş akülerdir. Bu derste akülerin yapısını, çalışmasını, yapılan bakım işlemlerini ve şarj işlemlerini öğrenecek ve bunların uygulamalarını yapacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler