Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Gemi takip sistemi

Bu dersin ön koşulu olan Radar Gözlem ve Plotlama dersi ve onunda ön koşulu olan Temel Seyir derslerinde seyrin esas unsurunun mevki koymak olduğunu ve bunun için gerekecek verilerin esaslarını öğrenmiştik. Bu derste bu bilgileri kullanarak özellikle küçük tonajlı gemilerin genel olarak, tercih ettikleri kıyıya yakın seyirlerdeki mevki koyma yöntemlerini öğreneceksiniz. Mevki koyma yöntemlerini iyi uygulayabilmek, gerek doğal engeller gerekse deniz trafiğinin yoğunluğu nedeni ile seyir güvenliğinin yüksek risk altında olduğu kıyıya yakın seyirlerde çok önem arz etmektedir.Gemi seyri basit olarak, bir geminin seyir yapılabilir sularda, personelinin marifeti ve kendi gücü ile bir yerden bir başka yer gitmesidir. Seyir sistemleri, mevki koyma yöntemine göre isimlendirilir. Deniz seyir haritasında belirtilmiş, göz veya radar ile tespit edilen yeryüzü unsurlarına göre konulan mevkiye dayanan seyir sistemine “kılavuz seyri” denir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler