Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Geleneksel Desenler

Yüzyıllar önce birçok medeniyetin gelişip yaşadığı topraklarımızda bu medeniyetler, bizlere miras olarak çok değerli eserler bırakmışlardır. Bize miras olarak bırakılan bu eseri tam anlayabilmemiz için, öncelikle bu topraklarda yaşayan uygarlıkların yaşam koşullarını ve yaşam felsefelerini öğrenmeliyiz. Unutulmamalıdır ki o dönemlerden günümüze kadar gelen her bir motifin, sanatçıların o medeniyet hakkında bizlere sunumudur. Bu motif dikkatle incelendiğinde, medeniyetlerin ve sanatçıların gizemini bizlere verir. Estetik kaygı taşıyan sanatçılarımız bu eserler üzerinde incelemeler yapıp, bu eserden esinlenerek yeni motif ve desenler hazırlamışlardır. Günümüzde ise yeni motiflerden ziyade bu motifler ve desenler kullanılarak yeni kompozisyonlar oluşturulmuştur. Günümüze kadar gelen motifler taş, çini, metal, tahta, cam vb. çok çeşitli malzemeler ve usuller kullanılsa da desen tekniği ve motifler aynı esası muhafaza etmiştir. Bu ders sizlere bu topraklarda yaşayan medeniyetlerin motifleri hakkında bilgi sunarak verilen bilgiler ışığında, sizlerinde yeni desenler oluşturarak, özgün çalışmalar yaratmanıza araç olacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler