Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Yiyecekler nasıl temizlenir, GDO lu ürünler nasıl anlaşılır

Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmelere bağlı olarak her gün daha yeni, daha fazla, daha zengin, daha fonksiyonel gıdalar üretilmektedir. Buna karşın başta kontrol yetersizliği ve ekonomik nedenler olmak üzere pek çok etkenler nedeniyle gıdalardan kaynaklanan hastalıklar giderek artmaktadır. Diğer yandan yapılan araştırmalarda gıdalardan kaynaklanan hastalıkların %93’ünün mikrobiyal, % 4’ünün ise kimyasal tehlikelerin sorumlu olduğunu göstermektedir.Ayrıca gıda zehirlenmelerinin nedenleri arasında % 80 gıdaların yetersiz soğutulması, yiyeceklerin servis edene kadar uzun süre bekletme, yetersiz ısıl işlem, uygun olmayan sıcaklıkta depolama ve enfeksiyonlu kişilerin çalıştırılması vb. sayılabilir. Sağlığımızı korumak için tükettiğimiz gıdaların, temizlik ve hijyen koşulları uygun ortamlarda ve bilinçli kişilerce üretildiğinden, sağlığımızı bozacak risklerden uzak olmasını isteriz. Her gün televizyon, gazete vb. yayın organlarından gıdaların olumsuz şartlarda ve kontrolsüz işlenmesine dair pek çok haberle “gıda terörü” olarak karşılaşmaktayız. Yasaların izin vermediği katkı maddesi kullanılması, gıdalarda kullanılmaması gereken boyalar, uygun olmayan ham maddeler ve uygun olmayan koşullarda üretimin yapılması, insan sağlığının önemsenmemesi gibi. Hijyen konularında tüketici bilincinin gelişmesi, zaten varolan kanun ve yönetmeliklere uyulmasını zorunlu kılacak ve böylelikle bu tür olayın sayısı azalacaktır. Bu derste; Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne uygun olarak ham madde üretiminden tüketiciye ulaşana kadar geçen süreçte gıdaların işlenmesi ile ilgili her aşamada uyulması gereken hijyen ve sanitasyon kurallarına yer verilmiştir. Böylece bu dersi tamamladığınızda sağlığa uygun olarak gıda üretimi yapma kuralları hakkında bilgi sahibi olacaksınız

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

serpil gdo

bn gdo lu ürünler satın alıp almadığımı nerden anlayacağım lütfen cevaplar mısınız?

10-12-2009 12:29

  sevde gdo

  bak cnm gdo lu ürünü ilk grüşte anlayamazsın herhalde bi de senin gibiler

  18-03-2010 22:10

   sinem gdo

   bak cnm gdo çok zor dur..............:::::::::::::::%%%%

   28-03-2010 18:58

    ilayda gdo içim dışım gdo oldu..................

    herşey gdo dolu ve insanların sağlığı tehlikede

    18-04-2010 21:11

     Mesaj

     Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
     Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
     Öneriler
     Diğer Dersler